Повече от седмица действат приетите от Парламента промени в ЗЗЛД. Една част от тях засягат и медиите у нас. Имаше дебати за това дали дадените на надзорния орган правомощия да проверява по 10 критерия обработването на информация или данни за журналистически цел е законосъобразно и дали това ще наруши свободата на словото у нас, и ще предизвика вмешателство в работата на журналистите.
Като по поръчка в публичното и медийно пространство се появи казус, през който бихме могли да тълкуваме направените промени в ЗЗЛД. С адвокат Емил Георгиев, член на Инициатива „Правосъдие за всеки“, коментираме трябва ли надзорният орган да санкционира първата медия, която излъчи записите на г-жа Елена Йончева срещу министър Боил Банов, който обвини г-жа Йончева, че не е сезирала прокуратурата, а направо е пуснала записа с него в медиите, а според него те са: „скалъпени, подправени, нагласени и тенденциозни“? Какво трябва да бъде поведението на медиите в подобни ситуации? И по какви критерии те трябва да оценят кое е в обществен интерес и кое е просто интересно на обществото?
„Казусът много добре показва в какво странно взаимодействие се намира от една страна правото на защита на лични данни и правото на лична неприкосновеност, и от друга правото на свободно изразяване, правото на достъп и разпространение на информация. Особено когато става дума за действия или бездействия, които са от обществен интерес. Имаме едно лице, което е публична личност, народен представител и което без да е подало информация към компетентни органи разкрива информация. Имаме и друго лице – също публична личност, член на министерски съвет. Преценката ми е, че Комисията ще бъде много внимателна дали да се намеси, защото този казус е силно политически взривоопасен.“
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg