Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български акценти в културния афиш на Москва

БНР Новини

Българският културен институт в Москва ще зарадва публиката със силна филмова програма през месец февруари. В киното на Третяковската галерия предстоят световните премиери на филмите „Реквием“ за диригента Емил Чакъров и „Пътуване“, посветен на 80-годишнината на Невена Коканова. Авторът и на двата проекта журналистът Георги Тошев ще пристигне за премиерите в руската столица.
Предстои и прожекция на филма-спектакъл „Дон Жуан“ в постановка на Александър Морфов в Дома на киното. Представлението на театър „Комисаржевска“, лауреат на много руски и международни отличия, е част от програмата „Авторският театър днес“ на Българския културен институт и Съюза на кинематографистите на Русия.
За вокалното изкуство на България ще се говори на предстоящото музикалното утро за деца и юноши „Да се запознаем с България. Гласовете на България“ в Руската централна детска библиотека.
С голямо нетърпение се очаква и рециталът на примата на Софийската опера Габриела Георгиева в концертната зала на музея „Чайковски и Москва“. В програмата са включени произведения на Георги Златев-Черкин, Тодор Попов, Рахманинов и Чайковски. Концертът ще отбележи Националния празник на България – 3 март.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от

Забраненото лице на комунистическото общество

Оправяме се към старите филмови ленти, където архивите са живи. "Terra Култура" припомня на своите слушатели филма "Животът си тече тихо" – емблематичен пример за цензура в българското кино от периода на социалистическия режим. Оригиналното заглавие на лентата от 1957 година е "Партизани". Режисьорите Бинка Желязкова и Христо Ганев споделят..

публикувано на 09.09.24 в 11:54
Изложбата „Японски импресии“

Хартиеното японско съвременно изкуство

В разгара на 35-ите Дни на японската култура се провежда пет интересни изложби. Даниела Тодорова от фондация "Аматерас" разказва не само за тях, а и за много любопитни техники в японското хартиено изкуство. Хартиеното изкуство само по себе си е необятно и интересно, а пречупени през идеите на народ с толкова дълга и богата култура е още по-интересно...

публикувано на 09.09.24 в 10:35

В София започва "Алея на книгата" – кои са акцентите?

"Алея на книгата" започва днес (9 септември) в София. Акцентите в програмата и новите инициативи в "Нашият ден" представя Десислава Алексиева , председателят на Асоциация "Българска книга". Шатрите, в които тази година се помещават над 140 издателства, вече са отворени и ще посрещат читатели всеки ден от 10 ч. в периода до 15 септември...

публикувано на 09.09.24 в 09:55

Хайде пак...

В редакция "Хумор и сатира" сме установили, че у нас, пък и по света, процесите и явленията се повтарят с учудваща упоритост. Примерите са безброй, а някои от тях можете да чуете веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по..

публикувано на 06.09.24 в 17:20

История за трансформиращата сила на любовта и приятелството

"Оскар и розовата дама" от Ерик-Еманюел Шмит отвежда зрителите на вълнуващо пътешествие, което надхвърля границите на възрастта и времето. Превод: Снежина Русинова-Здравкова Режисьор: Стефан Спасов. Сценография и костюми: Нина Пашова. Музика: Милен Кукошаров. Участват: Мария Стефанова, Радина Боршош. Това е история за трансформиращата сила на любовта..

публикувано на 06.09.24 в 15:45