Акцентите в предаването са свързани с последните проучвания на българските историци, изследващи трагичната съдба на Васил Иванов Кунчев. Поканил съм доц. д-р Огняна Маждракова-Чавдарова, чиято книга „Васил Левски сред своите в родината и отвъд Дунава“ току-що излезе. В нея авторката за първи път обяснява как 24-годишният дякон Игнатий се превръща във Васил Лъвский. Разгледахме обществената обстановка и историческите събития, които определят оформянето на възгледите на бъдещия Апостол.
За първи път беше огласено кой тласка младия Васил към революционната борба с имена, с факти, беше разгледана и хипотезата къде се губят следите на Дякона в продължение на три месеца преди да замине за Белград, за да се запише в легията на Раковски.
Спрехме се и на отношенията на между Панайот Хитов и Левски – по време на четата и след втората легия. Защо в края на живота си Хитов твърди, че след като Раковски е предложил Левски за знаменосец, в последния момент го предупредил да не му дава тази длъжност, която на практика е втори зам. командир на четата. Коментирахме и отношенията между Каравелов и Левски: през какви етапи преминават те, какво означава продължителното мълчание на Каравелов след смъртта на Апостола. Какви са греховете на Каравелов, каква е ролята му на агент на руското разузнаване?
И още: фалшификат ли е писмото на Левски до Каравелов в Белград, в което Дякона пише, че е добре, че продължава дейността си, а датата е от деня, в който Левски вече е в кауша. На това писмо обръщат внимание единствено Страшимиров и Николай Генчев.
Какви са отношенията между Ботев и Левски – факти, хипотези, легенди.
Кои са последните поръчения на Левски към съмишлениците му.
В предаването участваха още арх. Людмил Леонидов, автор на книга за Левски, Радка Казанджиева от БАН, която е дъщеря на голямата изследователка Кирила Възвъзова, първата, която е разчела личния бележник на Васил Левски и автор на документалния летопис, проследяващ пътя на Апостола от 1837 до 1873 г.
По телефона от Велико Търново се свързвахме с Цветолюб Нушев, един от съставителите на новия сборник с избрани писма на Левски 1866-1872 г.
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg