Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Омаята на подводния свят на Шри Ланка и Кения с Валентин Василев

В Покана за пътуване: със Станимир Станев за 933 дни през 34 държави из Азия. В Прибалтика кралете плащали с жълтици-менте

БНР Новини
16
Валентин Василев в най-любимото си амплоа – на подводен риболовец.
Снимка: Личен архив

Които са чели "Ловецът на баракуди" и "Дяволският остров", книгите на първия ми гост, издадени от Божана Апостолова, знаят за увлечението му по гмуркането и пътешествията. Е, и запалените състезатели по подводен риболов са наясно кой е бил многократно национален шампион в този спорт. Останалата част от народонаселението познава Валентин Василев като бивш министър на околната среда и на търговията и туризма. Други знаят, че е бил четири пъти народен представител. Някои го помнят като водещ на програмата Екология по националните радио и телевизия. Аз, обаче, гостувах в дома му, за да го разпитам за пристрастието му към Шри Ланка и дали наистина е преживял цунамито в Хикадува, което така реалистично описва в книгата си Дяволският остров. 

Валентин Василев е заснел десетки кадри от подводния свят на Бали

Валентин Василев е най-достоверният източник не само за приключенията сред вълните, а и за подводния риболов – все пак е автор на инструкциите за гмуркане без акваланг. Той затвърждава репутацията си на подводен риболовец и в момента. Докато слушате разговора ми от гостуването у тях, той се запознава отблизо с морските обитатели на Краби в Тайланд.


Валентин Василев често слиза в океана край Шри Ланка с камера вместо харпун

Според Теофан Изповедник Алцек вероятно е бил брат на Аспарух и пети син на кан Кубрат. Той отвежда част от прабългарския народ в Италия, където го тачат и до днес. За това става дума в родолюбивата рубрика на Светослав Марков и Теодор Борисов „50 места от българската история отвъд България“.


Станимир Станев зарязва добре платените длъжности на графичен и автомобилен дизайнер, защото първата работа била монотонна, а във втората – умишлено проектирали нещата така, че да се счупят след време. След като обикаля 34 държави в Азия за 933 дни или 2 години, 6 месеца и половина, Станимир се завръща в родното си Севлиево. Точно в този регион го намерих по телефона за нашия разговор. Според него има огромна разлика между пътешественик и турист. Той определено е от първата порода.

Ако ви е додеяло от екзотика, наострете уши, ще ви водя до Прибалтика – братска и близка по хал.

Замъка Тракай, снимка М. Гигова

На безупречната магистрала към замъка Тракай близо до Вилнюс научавам, че пътищата в Литва и цялата инфраструктура са добри още от съветско време и това се дължи на... тукашните салами. Ловките социалистически велможи корумпирали Центъра в Москва не с рушвети, а с цели куфари с отлични колбаси - много по-ценни от банкноти в годините на съветския недоимък. Така всяко прошение за магистрала, водопровод или напоителна система било подплатено с вурстчета. Днес литовците продават говеждо на Израел и Саудитска арабия, а понеже почти нямат промишленост и всичко им е еко по стечение на обстоятелствата, наблягат на туризма.

Днес Тракай е любима атракция за пришълците от цял свят. От оригиналните каменни стени не е останало много, защото както българските селяни са си правели дувари от древните римски руини, така и литовските „взимали назаем материал“ от полуразрушената крепост за къщите си. Тракай е построен на остров в 42 свързани езера и дълги векове бил непревземаем - дебели по няколко метра каменни зидове, непрестанен достъп до прясна вода, храна във вид на рибна диета и... 600 войници, разположени на бойници през 2 метра, са били достатъчни да опазят замъка.  Един от най-показателните експонати в музея му е делва с жълтици менте. Още по времето на викингите избираемият крал невинаги успявал да сече пари с пълно покритие. И войниците му се оказвали заплатени с медни монети в златна баня.

В центъра е княжеският дворец, заобиколен от отбранителни кули.  Жилищните помещения се свързани с вътрешни дървени галерии, а между спалнята на монарха и  тронната зала е имало таен проход.  Въпреки че вече съм виждала централно отопление в царски палат - в Зимния императорски дворец в Пекин, и тук ме поразява фактът, че през 14-и век замъкът е имал парно: горещ въздух се издигал по тръби и е затоплял каменните зали. 

За богатството на Тракай се носят легенди, но учените се кълнат, че една част от тях са чиста истина. Например, седлата на княжеските коне били направени от чисто злато. Московският княз Василий Първи подарил на легендарния крал Витаутас Велики няколко от тях.  В края на 16 век, обаче замъкът изгубил стратегическото си значение и го превърнали в затвор.

Преди да се гмурна в Нощта на музеите, имам време за още едно кръгче в най-запазения бароков град в Европа, както от ЮНЕСКО титулуват Стария Вилнюс. Попадам на калиграфска табелка „Массаж с янтарем”, демек масаж с кехлибар, или на английски – амбър, характерен за Прибалтика. Вътре – СПА като СПА. Само масичките са инкрустирани с „камъка на слънцето”. Ограмотяват ме как от дълбока древност са знаели, че ценният камък влияе добре на ендокринната и хормоналната система, с него предпазвали бременните от помятане,  спирали кръвоизлив в стомаха, лекували простуда, жълтеница, астма, ревматизъм, сърце... 

При химичен анализ се оказало, че кехлибарът се състои от органични вещества и йод, което обяснява защо гердан от него помага при проблеми с щитовидната жлеза. Ако масажирате болните места с парче амбър, може да намалите главоболието или скърцането в ставите.

Не знам дали от кехлибара или просто от  разиграното кръвообръщение, но хуквам към музеите с настървението на гладна стоножка.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10

Ангел Демирев: Същественият будител в човешкия дух е Господ

Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...

публикувано на 05.11.24 в 16:30
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10