Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жул Паскин и дарителската история на семейство Пинкас

Мястото, където е била родната къща на Жул Паскин във Видин
Снимка: Полина Тодорова

В това издание на рубриката „Моята история“ на предаването „Семейно радио“ заедно с партньорите ни от „MOVE.BG” продължаваме да ви разказваме за големите дарители на България. Този път наш гост е Светлана Кръстева, началник на Държавен архив – Видин, от която ще научите интересната история на световноизвестния художник Жул Паскин и видинската фамилия Пинкас.

Юлиус Пинкас, познат повече под псевдонима Жул Паскин, баща му Маркус Пинкас и братята му Йозеф и Самуел Пинкас са героите на този разказ. Жул Паскин е световноизвестен художник, чийто жизнен път започва от град Видин. Роден е в многолюдното семейство на видинските евреи Маркус и Софи Пинкас през 1885 г. Баща му е бил заможен търговец на жито, а заради търговската дейност семейството се мести последователно в Русе и Букурещ. През 1895 г. Юлиус е изпратен да продължи образованието си във Виена, а по-късно посещава и курсове по рисуване във виенската академия. В годините до 1930 г. Жул Паскин води напрегнат творчески живот, изпълнен с непрестанни търсения и пътувания из целия свят.

Възможностите на семейството позволяват то да развие широка благотворителна дейност, за която може да научите повече от разказа на Светлана Кръстева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомен за Николай Бинев

На днешен ден през 1934 г. в Сливен е роден българският актьор и певец Николай Бинев. Той остава в историята с многобройните си кино и театрални превъплъщения, както и с отдадената си работа в Младежкия театър. Режисирал е седем постановки, а някои от тях и превежда . Николай Бинев: Актьорът с брилянтен усет за комичното и драматичното..

публикувано на 05.07.24 в 09:31

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50