Хубен Черкелов, едно от емблематичните имена в съвременното изобразително изкуство, се представя може би с най-мащабната си досега изложба в София. В галерия „Оборище 5“, едно ново пространство за изложби и срещи, в една представителна огромна зала, са подредени негови произведения, сред които и няколко знаменателни негови творби с внушаващи размери – 3-3 метра“. „Миналото никога не е мъртво, то дори не е минало“ – този цитат от „Реквием за една светица“ на Уилям Фокнър художникът довежда най-близо до своята идея. Интерпретациите на символи от наши и чужди банкноти, монети, чекове е запазена марка на Хубен Черкелов. Дали Мърквичка или Иван Милев, или образи от американската валута, той размишлява върху връзката между политика, история и култура. Освен паричен знак за художника банкнотата е визуален код, сбор на символ знаци, средство за оценяване на изкуството като стойност. В изложбата виждаме реплики и към световни модни икони, към герои от комиксите, компютърните игри, към образа на Елвис Пресли или Бриджит Бардо. Отдава почит – чрез своята стилистика – към големи художници като Сезан и Джакомети. Хубен Черкелов определя себе си като постмодернист. Живее и работи в Ню Йорк и като един от участниците в прочутата на времето Група ХХL е личността, която е с много силно присъствие в съвременния контекст на изкуството. В своите ранни произведения –фотографии, филми, инсталации, той разглежда теми, свързани с периода на преход в най-новата ни история. Негови произведения са представяни в Музея на изкуството „Бронкс“, музея „Брогън“ във Флорида и на 54-то Венецианско биенале.
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg