Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се преподава най-важният урок

БНР Новини
Ива Дойчинова и Свилен Панков
Снимка: Здравко Петров

“Ученикът не е съд, който трябва да бъде запълнен, а факел, който трябва да бъде запален“ – обикновено се сещаме за прочутата фраза на Плутарх, когато говорим за ефективно образование. Изказана преди повече от 2 хил. години, тази мисъл е актуална и днес, защото по подразбиране изтъква ролята на учителя.

Важните и запомнящи се уроци се преподават от Учители, а добрите учители са онези, които сами не спират да се учат и да се развиват. Тази идея движи и кампанията "Най-важният урок", която стартира на 1 февруари.

Тя се провежда под формата на конкурс за есе. В него могат да участват българските студенти и докторанти, мотивирани да се развиват успешно в образователната сфера у нас.

Целта е младите хора, решени да поемат по трудния и отговорен път на учителската професия, да бъдат насърчени и подкрепени в усилията да посрещнат предизвикателствата на съвременния свят.

„Най-важният урок“ ще отличи 11 младежи с едногодишни стипендии по 6000 лв. и едномесечен стаж по специалността.

Повече за конкурса разказва Свилен Панков в разговор с Ива Дойчинова, която е и част от журито на конкурса, и има какво да каже на участниците.

Крайният срок за кандидатстване е 17 март.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50