Спектакълът „Чехов х 3“ може да бъде видян в Театър Азарян в НДК единствено на 15 март – рождения ден на големия български режисьор, който си отиде през 2009 година. Така фондация „Проф. Крикор Азарян“ и театърът, който носи неговото име, ще отбележат 85 години от рождението му, които щеше да навърши на тази дата.
Заглавието на спектакъла е свързано с трилогията от Чехови пиеси, които режисьорът постави в последните години от живота си, въпреки напредването на болестта – „Чайка” в театър „Българска армия“, „Три сестри” в Младежкия театър „Николай Бинев” и „Вишнева градина” в Народния театър „Иван Вазов”. На сцената ще излязат Меглена Караламбова, Бойка Велкова, Георги Новаков, Александра Сърчаджиева, Койна Русева, Николай Урумов, Малин Кръстев, Станка Калчева, Владимир Люцканов, Валентин Ганев, Мария Каварджикова, Деян Донков и Марин Янев, за да изиграят откъси от представленията, които проф. Азарян създаде в края на творческия си път.
Автори на спектакъла са Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов.
Във фоайето на театъра ще бъде подредена изложба с плакати от постановки на режисьора през годините, а след представлението ще бъде връчена и наградата на името на Азарян за ярко постижение в театралното изкуство. Първият носител на тази награда, учредена миналата година от фондация „Проф. Крикор Азарян“, е актьорът Деян Донков.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg