Ето какво си спомнят четирима музиканти, които по това време са били в оркестъра - Михаил Чакъров, Богомил Караконов, Георги Йоцов и Георги Велков: „И двамата бяха големи личности. Всеки със собствения си характер. Без съмнение Константин Илиев беше с по-острия характер, по-твърдия. Добрин Петков като че винаги отстъпваше, но между двамата имаше една чисто колегиална музикантска етика, която имаше голяма стойност. Критериите им бяха различни. Добрин имаше нужда от по-голямо вдълбочаване в нещата, трябваше му много време, за да може да работи. Константин беше един нервен човек, който гледаше да направи всичко по възможно най-бързия начин и той беше повече интуитивния музикант, докато Добрин беше смислената личност. Това беше хубавото, че в този момент двамата се допълваха.
Оркестърът имаше моменти на пренастройване от единия към другия. Добрин беше невероятно издръжлив и караше и другите да бъдат. Оркестърът понякога много се изморяваше. Той обичаше да изработи детайлите, нищо да не става така случайно, от само себе си. Можеше да повтаря до безкрайност нещо, докато стане. Беше абсолютно неотстъпчив относно артистичните си изисквания.
Казваше „Приятели, нека сега да повторим“. Всички бяхме приятели. Когато някой му казваше „Маестро не мога“, той отговаряше: „Не е вярно, ти можеш, но не знаеш това. Ти можеш и ще го направиш“. И човекът го правеше.
Ние всички роптаехме срещу начина му на работа, защото той ни изцеждаше, но се възхищавахме на резултатите“.
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg