Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години от създаването на Софийската филхармония – 3 част

Отбелязваме периода, когато заедно с Константин Илиев съставът се ръководи и от Добрин Петков

Добрин Петков

Ето какво си спомнят четирима музиканти, които по това време са били в оркестъра - Михаил Чакъров, Богомил Караконов, Георги Йоцов и Георги Велков: „И двамата бяха големи личности. Всеки със собствения си характер. Без съмнение Константин Илиев беше с по-острия характер, по-твърдия. Добрин Петков като че винаги отстъпваше, но между двамата имаше една чисто колегиална музикантска етика, която имаше голяма стойност. Критериите им бяха различни. Добрин имаше нужда от по-голямо вдълбочаване в нещата, трябваше му много време, за да може да работи. Константин беше един нервен човек, който гледаше да направи всичко по възможно най-бързия начин и той беше повече интуитивния музикант, докато Добрин беше смислената личност. Това беше хубавото, че в този момент двамата се допълваха.

Оркестърът имаше моменти на пренастройване от единия към другия. Добрин беше невероятно издръжлив и караше и другите да бъдат. Оркестърът понякога много се изморяваше. Той обичаше да изработи детайлите, нищо да не става така случайно, от само себе си. Можеше да повтаря до безкрайност нещо, докато стане. Беше абсолютно неотстъпчив относно артистичните си изисквания.

Казваше „Приятели, нека сега да повторим“. Всички бяхме приятели. Когато някой му казваше „Маестро не мога“, той отговаряше: „Не е вярно, ти можеш, но не знаеш това. Ти можеш и ще го направиш“. И човекът го правеше.

Ние всички роптаехме срещу начина му на работа, защото той ни изцеждаше, но се възхищавахме на резултатите“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмата експедиция на палеонтолозите от НПМ-БАН доведе до вълнуващи открития

Седмата по ред експедиция на палеонтолозите от НПМ-БАН приключи успешно. Учените се натъкнаха на 30 нови вкаменелости до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В екипа, ръководен от доц. Латинка Христова, участваха ас. Владимир Николов и Ралица Богданова от НПМ-БАН, проф. Марлена Янева и доц...

публикувано на 15.08.24 в 12:56
пивоварна

Пивовари: Епизод 2 – Пивоварната, Дълбок зимник и хълмът – правим бира, не боза!

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас след Освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод с помощта на потомци, краеведи, историци, разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 12.08.24 в 18:00
 Катерина Тумбалова

Еврика! Успешни българи: Катерина Тумбалова

Катерина Тумбалова е носител на именната стипендия "Академик Ростислав Каишев" за "Постижения в овладяването на химията и химичните технологии". Тя е лауреат на фондация "Еврика" за учебната 2023/ 2024 година. Катерина е все още студентка във Факултета по химия и фармация на СУ, специалност "Екохимия", но вече две години работи и в Института по обща и..

публикувано на 12.08.24 в 17:00
д-р Джина Дундова - Панчева

Д-р Джина Дундова - Панчева: Главоболието може да е болест, но може и да е симптом

"Главоболието може да бъде както самостоятелна нозологична единица т.е. самостоятелна болест, така много често може да бъде симптом, който придружава редица други заболявания или състояния. Много голяма е тази тема и трябва да се направят редица изследвания, за да се диагностицира даден пациент. Често това състояние може да е в резултат на..

публикувано на 12.08.24 в 11:27

Пикът на метеорния поток Персеиди настъпва днес

Едно от най-ефектните астрономически събития – метеорният поток Персеиди – ще бележи своя пик в нощта на 12 август. Какво представлява това космическо явление, откъде идва името му и кога и къде можем да му се насладим, разказва астрономът Пенчо Маркишки , автор на "Гид на любителя астроном". По думите на Маркишки метеорен поток в..

публикувано на 12.08.24 в 09:51