Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директно от Русе - концерт на Фестивалния оркестър с диригент Емил Табаков, солисти – Аглика Генова и Любен Димитров

БНР Новини

За всички, които следят преките включвания от Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе, предстои  забележително събитие - концертът на Фестивалния оркестър с диригент Емил Табаков и солисти – Аглика Генова и Любен Димитров.

В програмата ще звучат: Макс Брух – Концерт за две пиана и оркестър в ла бемол минор, опус 88а; Антонин Дворжак – Симфония № 8 в Сол мажор, опус 88.

Няколко години подред русенският Фестивален оркестър е не само местен акцент в богатата програма на Международния музикален фестивал. Той внася ентусиазъм, радост и удоволствие от музицирането във фестивалната атмосфера. А оркестърът в някакъв смисъл е международен, ако се смятат държавите и континентите, от които идват не малка част от музикантите, където работят от много години и са възприели културните традиции там. Всички  обаче са свързани с едно обстоятелство, че са бивши възпитаници на НМУ „Веселин Стоянов“ в Русе.

От Русе тръгва и творческият път на Емил Табаков, който започва кариерата си като диригент на Русенската филхармония през 1976.
По-рано в рамките на тазгодишното издание на фестивала, публиката и радиослушателите се насладиха на премиерата на неговата Симфония №10.

Клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров е един от най-търсените клавирни ансамбли в света през последните години.
В рамките само на две години дуетът печели конкурса ARD в Мюнхен, конкурса Dranoff в Маями, конкурса в Токио и конкурса Белини в Сицилия. Това постижение остава ненадминато от други артисти и досега.

Аглика Генова и Любен Димитров притежават завидна дискография – 14 компактдиска, реализирани за компаниите CPO Records и Gega New, получават блестящи отзиви и висок рейтинг от международните звукозаписни списания и радиостанции. 

През 2017 дуото получава наградата Echo Classic - най-престижната награда за класическа музика, сравнявана с „Оскарите” в киното. Аглика и Любен са първите български инструменталисти с подобно признание. То е оценка за диска им „Бела Барток и Виктор Бабин – Концерти за две пиана“, записан със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Йордан Камджалов.
Днес те живеят в Хановер, Маями и София.

Слушайте концерта в четвъртък, 28 март от 19.00 часа по програма "Христо Ботев".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", май 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 09.05.24 в 10:33

Започва Музикалният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща"

XV Международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" е част от Културния календар на Община Пловдив. Пролетното издание тази година започва на 12 май и ще продължи до края на месец юни. Артистичният директор Мила Павлова и нейният екип, подкрепени от Министерството на културата, Община Пловдив и фондация "Музикартисимо", за пореден път..

публикувано на 08.05.24 в 12:45
Orchestre tout puissant Marcel Duchamp

Всемогъщият оркестър "Марсел Дюшан" в София

Афробийт , (пост)пънк , авангарден поп , инди-джаз … каквото и да кажем за музиката на Orchestre tout puissant Marcel Duchamp (или Всемогъщия оркестър "Марсел Дюшан"), ще е хем точно в целта, хем крайно недостатъчно. Възникнал преди 18 години в независим скуот (завзето градско пространство) в Женева, днес Оркестърът наброява 12 души с две..

публикувано на 07.05.24 в 19:52
Проф. Пламен Джуров

Проф. Пламен Джуров – един диригент, една епоха

През последните близо 50 години името на проф. Пламен Джуров се утвърждава като емблема и запазена марка за висше художествено майсторство в извайването на музикалната тъкан чрез висока ерудиция, богата душевност, себеотдаденост на любимото изкуство – музиката, винаги търсещ нови пътища и неизследвани хоризонти, вдъхновен експериментатор и не на..

публикувано на 07.05.24 в 08:33
Чик Кърия и Пако де Лусия - двама приятели и двама от

Приказни сюжети в развитие

От 7 май (02:00-03:00), в три последователни нощи по същото време започва "Музиката, която обичам" с нов (стар иначе) водещ - може и да го разпознаете на една от снимките. В мини-поредици за поне по месец и нещо ви очаква за начало следното: 7.5 - Вторник е времето, посветено на артистите, първи повярвали в новото (април 1993) предаване на Програма..

публикувано на 06.05.24 в 23:08