Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капиталът – враг на свободния пазар

За посланията на Карл Маркс, икономическите и философските измерения на грандиозния труд днес коментира доц. Григор Сарийски

БНР Новини
Мария Мира Христова и доц. Григор Сарийски в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

„Капиталът” на Карл Маркс е труд, който продължава да обезсилва разнообразните и многобройни желания за оценка, манипулация и дори политически пристрастия. Нещо повече – „Капиталът“ се оказва рекордьор по отношение на броя и разнообразието на реакции по света и през вековете, като резултат от което става все по-неразбран в масов план. Малцина повдигат завесата към стотиците страници и са в състояние да прозрат и оценят поднесеното.
Да, подобна философия, включваща изграждането на модели на следващи капиталистически икономики, родена по времето на индустриална Англия от средата на ХIХ век, е трудно да бъде възприета, оборена или надградена просто така. Този труд преминава през времето с лекота и продължава да прогнозира бъдеще – дори и във високотехнологичния ХХI век, когато мнозина са приели, че са над „Капиталът“. И Маркс. Или не подозират за тях.

В каква икономическа система съществуваме днес и коя ще я замени в контекста и на „Капиталът“ разсъждаваме в студиото на „Нашият ден с доц. Григор Сарийски. Защо демокрацията е приключила след края на Втората световна война и дали капиталът е враг на свободния пазар? Защо икономическият преход продължава и как ще завърши – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.



Псевдо ляво и псевдо дясно – защо няма победител

Ако допуснем, че управляващата коалиция е псевдо дясна, а потенциалната кандидатура за промени е псевдо лява - коя е успешната алтернатива за бъдещото управление в България анализира в „Нашият ден“ проф. Александър Маринов – чуйте още в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35