Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласове и лица от Симфоничния оркестър на БНР – Атанас Карафезлиев

БНР Новини
Атанас Карафезлиев
Снимка: Личен архив

В последния петък на месец март предаването „Български изпълнители“ и неговата рубрика „Гласове и лица от симфоничния оркестър на БНР“ ще потопи слушателите в света на един от представителите на медните духови инструменти, който винаги впечатлява публиката с колорита на своя тембър, с неговите плътни звукови низини и бляскави интонации.

Това е цугтромбонът, а гост на предаването ще бъде един от най-изтъкнатите представители на българската тромбонова школа – първият цугтромбонист на Националния радиосимфоничен оркестър проф. Атанас Карафезлиев.

Роден през 1966 година, от 1991 до момента той е неизменен солист-водач на тромбоновата група в СО на БНР, а неговата педагогическа, изпълнителска и научна дейност го утвърждават като един от изявените и вдъхновени апологети на българското изпълнителско и композиторско творчество:

„Българската музика е много качествена; българските композитори работят много професионално и пишат музика, която може да се сравнява със световните образци за тромбон – тромбон и оркестър или тромбон и пиано. Българските автори заслужават да бъдат показвани, а това може да стане когато се свири тяхната музика и когато биват показвани пред света“. Това е творческото кредо на Атанас Карафезлиев. Други негови мисли, заедно с виртуозни изпълнения, слушателите на Националното радио ще могат да проследят на вълните на националната програма „Христо Ботев“ в последния час на петъчната вечер на 29 март.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30