Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Касимова-Моасе: Най-важната мисия на човека е просто да бъде щастлив

БНР Новини
Мария Касимова-Моасе
Снимка: личен архив

Гост на Ива Дойчинова в рубриката „Главен герой“ днес е писателката, майката на две дъщери, живееща в две държави и борещата се за правото да бъде щастлива жена Мария Касимова-Моасе. Някак естествено разговорът в студиото започна от въпроса дали тя самата се чувства главен герой в своя живот.

Мария Касимова-Моасе: "Главен герой съм в това, което правя, защото за толкова години някак си успях да си извоювам независимост. Не работя за никого, никой не ми казва какво да мисля, как да пиша, какво да правя. Така че спя спокойно.

Главен герой съм и в обученията, които правя. Много се гордея с това, защото всъщност това ме храни. Да си журналист на свободна практика не е професия, която може да те издържа, така че това мое знание, тези мои занимания подсигуряват страстта ми. Страстта ми да казвам какво мисля, да пиша и да разказвам истории."

За новата си книга – „Балканска рапсодия“, главната героиня на която е вдъхновена от бабата на Мария Касимова-Моасе, тя казва: „Много си я обичам, много исках да разкажа тази история. Беше мисия да седна и да я напиша, така че си пожелавам тя да среща очи, които я разбират, да отеква в някакви сърца и там да се доразказва. Сега при тези срещи с читателите, които правя, ми е много интересно да се огледам в очите им. Много ми харесва да виждам как тази много лична история, отеква в сърцата им и придобива някакъв техен смисъл. Това за мен е огромна отговорност. И много вярвам в това.“

Ива Дойчинова: Как успяваш да живееш в две държави, да се чуваш по месинджър със своите деца, да пътуваш непрекъснато? Какво е усещането, чувстваш ли се емигрант?

Мария Касимова-Моасе: "Аз не се приемам точно като емигрант, защото максимумът време, когато не съм била в страната е два месеца. Иначе се опитвам да се връщам всеки месец и следя всичко тук, плащам си тук данъците, за тук работя. Но да заминеш е трудно решение, което трябваше да взема преди пет години, но бях поставена пред много сложно решение."

Какво още мисли Мария Касимова-Моасе за живота между две страни, усещането съпругът ти да те нарича „писалка“, първия ѝ роман „Балканска рапсодия“ и връзката й с дъщерите й, която не е прекъсвала, можете да научите в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05