Една интригуваща изложба в софийската галерия „Финес“, наречена „Среща“ – стана повод в студиото на „Нашият ден“ да гостуват френската художничка Ан дьо Колбер Христофоров и нейният съпруг проф. Боян Христофоров – изключителен човек и учен с международна известност в областта на медицината.
Заедно със семейство Христофорови наш гост беше и кураторът на изложбата г-жа Мариела Табакова, която е авторът на срещата на тримата приятели – творци – Ан дьо Колбер Христофоров, Милена Йоич, чиито творчески път също преминава по траекторията Париж-София и Георги Чапкънов, един от най-големите и признати български скулптури – трима много различни, но по интересен начин допълващи се автори.
Изложбата е последната от повече от 15 самостоятелни изложби, които фреската художничка с българско поданичество и паспорт Ан дьо Колбер Христофоров е представяла в различни български градове. Художничката е носител на много френски и международни награди, сред които златен медал от Международния салон в Рим през 1989 г., наградата на фондация Бернхайм, Париж през 1990 г., трета награда на Международното изложение в Брюж, Белгия през 1996 г., награда за стенопис на Националното дружество за изящни изкуства на Франция през 2006 г. и др. Картините на родената в красивия Прованс художничка, се отличават с богата чувствителност, попила колорита на тази невероятно красива част на Франция.
Ан дьо Колбер Христофоров произхожда от известната френска фамилия Колбер, най-яркият представител на която е Жан Батист Колбер – финансов министър и министър на моретата и търговията на Краля Слънце – Луи ХIV. С проф. Боян Христофоров се запознават по време на Втората световна война и оттогава досега – вече повече от 56 години – са неразделни! Слушателите на „Нашият ден“ вече имаха възможността да се запознаят с проф. Боян Христофоров от интервю, направено в Париж, което излъчихме неотдавна.
Истинско удоволствие беше разговорът с нашите гости – достолепни хора, не само заради големите си успехи – всеки в своята дейност, но и заради тяхната човешка съпричастност към живота на другите и към всичко, което се случва около тях. Вече години наред те подкрепят студенти, сред които и много българи, които искат да се учат и образоват във Франция.
Попитах Ан дьо Колбер Христофоров коя е причината да се връща в България, защо избира да изложи тук творбите си?
„Аз съм българка“ – отговори на български език Ан и обясни: „В тази страна има много хора с високо качество, има много високостойностни хора – инженери, артисти, музиканти, художници, много богата култура имате!“
„Какво е това, което бихте искали да им пожелаете?“ – попитахме в студиото.
„Да си запазят радостта и вкуса, който имат, да си запазят културата, да се радват на своята страна и на нейното богатство!“
Повече за това, какъв е водещият стремеж в творчеството на Ан дьо Колбер Христофоров, характеризиращо се с чист, детски поглед към света, с ярки цветове и контури, но и с малко носталгия, както и за начина, по който Мариела Табакова – куратор на изложбата, срещна трима творци, можете да чуете в прикачения файл.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg