Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два часа закъснение на лекарски екип се оказват решаващи за живота на една 67-годишна жена

БНР Новини
Снимка: архив БГНЕС

Според данните на съдилищата в страната, средно на година се завеждат около 40 дела за лекарски грешки. Най-честите причини са съмнения за погрешни диагнози,  неправилно лечение или закъснение на лечението.

Кои са случаите, при които можем да си потърсим правата:

• когато получим недостатъчна или неправилна диагноза на здравословното ни състояние;
• когато ни бъде приложено грешно, некачествено лечение или последваща медицинска грижа;
• когато е налице дори и най-малка небрежност, и отклонение от стандарта на медицинската услуга, водеща до увреждане на нашето здраве;
• когато не ни бъде оказана спешна помощ при нужда и без уважителна причина.

Такъв е и казусът, който разглеждаме в предаването „Законът и Темида“: екипът на Бърза помощ пристига с два часа закъснение. Два часа, които се оказват решаващи за живота на една жена на 67 години!

Ще има ли справедливо решение на съда, когато става въпрос за дело, заведено от физическо лице срещу Бърза помощ?
Историята ни разказва Петранка Плугчиева от София, а коментарът е на експрокурора, адвокат Захари Генов, консултант на предаването.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
майстор Момчил Дуканов

Дърво с характер

Работата с дърво възпитава и дисциплинира ума, ръцете, чувството за естетика, ако щете, както и усета ни за нещата, били те близо или малко по-далеч от природата. Ръцете и умът на майстора Момчил Дуканов са вече възпитани от музиката – той учи пиано в Музикалната академия, а сетне за дълги години е въвлечен в света на звукорежисурата,..

публикувано на 14.05.24 в 17:00

Биопринтиране на органи – етични аспекти и потенциал

В Пловдивския медицински университет се намира първият български биопринтер. Това нарежда страната ни сред европейските лидери в здравните иновации, свързани с принтирането на тъкани и органи. Интердисциплинарен екип от лекари, фармацевти, дентални специалисти, биолози и експерти по медицинско право изследват огромните възможности и потенциалните..

публикувано на 14.05.24 в 14:05

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки. Сред последните му достижения е софтуер, който вече..

обновено на 14.05.24 в 13:18
проф. Христо Пирински

Защо сдружение реши да преиздаде първия учебник по гражданско образование у нас?

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" вниманието е насочено към значението на гражданското образование в съвременното общество. Професор Христо Пирински, директор на финтех програмата в University of Central Florida, изрази своите мисли по въпроса, акцентирайки върху значимостта на културата и образованието за икономическото развитие на едно..

обновено на 14.05.24 в 12:28
Д-р Антония Първанова

Д-р Антония Първанова: Наложително е да има общи европейски регулации в здравеопазването

За иновациите и неслучилите се проекти в областта на здравеопазването и за здравето като изконна човешка ценност – разговор в "Нашият ден" с д-р Антония Първанова , бивш евродепутат с дългогодишен политически опит в сферата. В своята кариера на евродепутат д-р Първанова е координатор в комисията на Европейския парламент по правата на жените и..

публикувано на 14.05.24 в 11:40