Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчаните мъчения над мъченика Георги

Всички знаем подвизите на обявения за светец Георги Победоносец, поназнайваме и неща от живота му и чудесата, но за първи път ще навлезем в по-неизвестните страни на житието му. Литературните извори, свързани с името на този светец са много, но доц. д-р Ана Стойкова е извадила на бял свят онези, разказващи за изумително жестоките мъчения срещу християните, на които е подложен и този необикновен мъж..

И още по-точно – проследява как тези мъчения са описани в южнославянската литературна традиция. В огромния 700-страничен том на доц. д-р Ана Стойкова са разгледани най-ранните текстове по темата и те са съпоставени с византийските, латинските и ориенталските им версии.
Описаните мъчения са анализирани през филологическа и историческа гледна точка, като са потърсени връзките им с Библията, с различни апокрифни съчинения, със свидетелства на антични и раннохристиянски автори. За тази цел изследователката е издирила и класифицирала творби появили се по земите на южните славяни както през Средновековието, така и по времето на Османското владичество. Става дума за български, сръбски, молдовски и влашки текстове и сравняването им с гръцките оригинали. Разбира се, най-голямо място в книгата е отделено, както би трябвало да се очаква, на анализа на „Ранното мъчение“ – това е първоначалният гръцки текст за помен и прослава на св. Георги, около което има благодатни за науката неизвестности.

Д-р Ана Стойкова е доцент в Секцията по стара българска литература, Институт за литература към БАН. Научните й интереси са в областта на кирилометодиевистиката, славянската и византийска, славянската текстология, историята на средновековните славянски литератури. Тя е един от авторите на „История на българската средновековна литература“. Преподавала е български език, литература и култура във Варшавския университет, както и дисциплините „Стара българска литература, Християнство и литература“ в ПУ "Паисий Хилендарски" и в Нов български университет. Автор на книгите “Физиологът в южнославянските литератури“, “Първоучителят Методий“, „Славянският Физиолог. Византийска редакция“ и на множество студии и статии.

В „Премълчаната история“ участват и отец Александър Лашков и доц. д-р Веселина Вачкова, които разказват за личността, иконописното наследство и мястото на светеца в нашата иконография.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39