Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Важни въпроси търсят отговори в документалния филм „Невидими нишки“

БНР Новини
Кадър от филма „Невидими нишки“

Каква е ролята на човека на планетата и как да преоткрием връзката си с нея? Възможно ли е да се постигне единство в общество, изградено върху различия? Има ли изход от ограниченията, които сами си поставяме, или сме обречени да живеем в омагьосан кръг, в който няма да спрем да се самоунищожаваме?

Това са само част от въпросите, които задава документалният филм „Невидими нишки“. Той е заснет в повече от 20 държави из целия свят и търси отговорите от някои от най-влиятелните духовни водачи, автори и философи на днешното време – Далай Лама, Дийпак Чопра, Шри Шри Рави Шанкар, Елиф Шафак, Камлеш Барвал и др. Филмът имаше своята световна премиера, беше селектиран от кино фестивали на пет континента и удостоен с PLANET Award на най-стария филмов фестивал за околна среда в света – Barcelona International Environmental Film Festival.

Тази седмица филмът беше представен и на българската публика. Очаква го още една прожекция – на 14 май от 19.30 часа в кино „Люмиер Лидл“.

Това е и поводът да ви срещнем с оператора и един от продуцентите на „Невидими нишки“ – Христо Христов. Попитахме го защо сме изгубили връзката си със земята и можем ли да се върнем към нея. Отковора можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50