Каква е ролята на човека на планетата и как да преоткрием връзката си с нея? Възможно ли е да се постигне единство в общество, изградено върху различия? Има ли изход от ограниченията, които сами си поставяме, или сме обречени да живеем в омагьосан кръг, в който няма да спрем да се самоунищожаваме?
Това са само част от въпросите, които задава документалният филм „Невидими нишки“. Той е заснет в повече от 20 държави из целия свят и търси отговорите от някои от най-влиятелните духовни водачи, автори и философи на днешното време – Далай Лама, Дийпак Чопра, Шри Шри Рави Шанкар, Елиф Шафак, Камлеш Барвал и др. Филмът имаше своята световна премиера, беше селектиран от кино фестивали на пет континента и удостоен с PLANET Award на най-стария филмов фестивал за околна среда в света – Barcelona International Environmental Film Festival.
Тази седмица филмът беше представен и на българската публика. Очаква го още една прожекция – на 14 май от 19.30 часа в кино „Люмиер Лидл“.
Това е и поводът да ви срещнем с оператора и един от продуцентите на „Невидими нишки“ – Христо Христов. Попитахме го защо сме изгубили връзката си със земята и можем ли да се върнем към нея. Отковора можете да чуете в звуковия файл.
Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..
За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното. Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" . В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg