Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите спектакли на театралната трупа „Виа верде“

Трупата на театър „Виа верде“
Снимка: личен архив

Режисьорът Пламен Глогов и актьорите Христо Георгиев и Екатерина Рибарева гостуваха в „Артефир“, за да ни поканят на новите спектакли на независимата театрална трупа „Виа верде“ на столичните сцени. Те ни разказаха за концепцията на театъра и каузите на техните спектакли.

„Пиесите ни в по-голямата си част са авторски и изцяло български. Дори адаптациите ни са приспособени към нашата действителност и се стремим да звучат актуално, за да могат хората да се припознаят в тях. Другото характерно за нашата трупа, е че в спектаклите ни участват активно деца, които играят наравно с възрастните. Това ги прави отговорни и създава у тях чувство за принадлежност към театъра. Ние сме екстатичен театър и с всеки един спектакъл се стремим да доведем зрителя до едно силно катарзисно усещане.“, сподели основателят на трупата Пламен Глогов, автор на голяма част от пиесите.

Гостите ни споделиха, че зад всяко представление стои кауза в защита на птиците и биоразнообразието, опазването на паметниците на културата или в подкрепа на хората в неравностойно положение. Най-новата кауза, зад която застава театърът с премиерния си спектакъл „Котаракът в чизми“, е доброто отношение към домашните любимци.

Премиерата на „Котаракът в чизми“ е на 12 май от 11.00 ч. в Дома на културата "Искър". Следващият спектакъл „Потъник“ ще се играе на 14 май от 19.00 ч. на Камерната сцена на театър „Сълза и смях“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията въ Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20