Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мишел Камило и Томатито

Интересни албуми от световната джаз сцена, реализирани през 2016 и 2017 година

Снимка: binar.bg

Мишел Камило – пиано и Томатито – изпълнител на фламенко китара преди три години издадоха албума Spain Forever. Той е последният от музикалната трилогия, посветена на Испания. През 2000 г. Излезе Spain, шест години по-късно – Spain Again и след 10 години – Spain Forever.

Мишел Камило и Томатито се срещат преди повече от 30 години. През 1984 г., в Мадрид се провежда градският джаз фестивал. Тогава Мишел свири в квинтета на Пакито Д’Ривера, а Томатито е гост-музикант в концерта на Рей Барето. Шест години по-късно двамата музиканти записват в съседни студия. С днешна дата Томатито си припомня с умиление за тогавашното време – колко е бил заинтригуван от звуците, които са идвали в съседство от неговото студио. Едва осем години по-късно, през 1998 г., двамата делят една сцена – свирят заедно на Международния джаз фестивал в Барселона. Въодушевлението и на публика, и на критици им показва, че трябва да се съберат. Историята на трилогията „Испания“, в която новата, трета част – Spain Forever, отново доказва силната музикална връзка между тях.

петък, 17 май, от 17.30 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21
Ясен Пенчев, Даниел Койнов, аз, Андрей Стефанов, Веселин Маркович, златни медалисти по информатика на България от Международната жаутиковска олимпиада

Еврика! Успешни българи: Борис Михов

Борис Михов е един много добър състезател по информатика. Той е ученик в СМГ "Паисий Хилендарски", участва в различни отбори и е посещавал множество състезателни форуми. Определя себе си себе си като ценител на разнообразната храна, хубавата музика и интересните сериали. Борис Михов е отличен със стипендия от Фондация "Еврика" заради бронзовия..

публикувано на 08.07.24 в 17:05

Творби на Сезар и Пикасо в подножието на Фуджи

Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе думата шедьоври никак не е пресилена щом става дума за творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур. Културното средище, отворило..

публикувано на 08.07.24 в 08:35