В навечерието на един от най-светлите български празници – 24 май, галерия „Арте“ представя изложба – живопис и рисунки на Светлин Русев. Основание за това е едната годишнина от кончината на големия ни художник. А другото – през годините това макар и по-малко пространство показваше на различни теми и с различни посвещения негови изложби, едно щастливо докосване до професионализма и най-високите стандарти в изкуството, изразявани от тази голяма личност.
В експозицията са включени различни по време и посоки жанрове в неговото творчество – от най-ранен пейзаж и един, също така ранен Автопортрет, през неговите силни, ярки и много драматични пейзажи в червено и бяло, през един пейзаж в охра, който виждаме на плаката, до една знакова, огромна картина от изложба на Светлин Русев в Кюстендил. Показват се и няколко характерни и изразителни рисунки на Светлин Русев, където с няколко щрихи и линии изразяваше силата и характера на дадена човешка фигура. Светлин Русев често казваше: „… по рисунката ще ги познаете“.
Паметта, спомена, проявата на почит към едно голямо човешко дело винаги са от значение. Светлин Русев вярваше, че духовният живот е развитие и че тези процеси протичат извън времето и пространството, че изкуството е истинското спасение за всеки от нас, когато преминава през сърцето и душата ни. Ще припомним и за този негов перфекционизъм, когато галерия „Арте“ имаше друго пространство, и когато Светлин Русев показваше там новите си творби, често пребоядисваше залите, в черно или червено, или в бяло, създаваше концептуална среда за картините си. Мислеше мащабно и винаги с респект към мястото и хората около него.
Интервю с Гергана Борисова – галерист на „Арте“ и художника професор Станислав Памукчиев, колега и приятел на големия ни художник.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg