Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бежанците през погледа на студентите

БНР Новини
Преподавателят Георги Александров и студентите Теодора Къцова и Ивета Стаменкова
Снимка: Оля Стоянова

Мохамед Джамал е на 43 години, от Сирия, пристига в България легално, с документи, но семейството му остава в Турция и му трябват шест години и половина, за да се събере с децата си. Днес притежава бръснарски салон в София.

Рухуллах Юсуфи се мести със своето семейство в Афганистан, когато е на 20-годишна възраст и няколко години по-късно Рухуллах, бременната му съпруга, синът му и по-малкият му брат започват своето пътуване към Европа – дълго и опасно. Маршрутът е криволичещ - минава през България, Сърбия, стига до Германия, за да се върне Рухуллах отново тук, където получава бежански статут, устройва се и започва да работи от другата страна – като този път в помощ на други бежанци.

Владимир Панов пък е българин, който от години работи като преводач на чужденци – пътува до бежански центрове, работил е „със семейства, млади мъже, понякога и с жени без семейство, възрастни хора и непридружени деца“.

Мохамед Джамал е главен герой в историята на Теодора Къцова, Рухуллах – е герой в историята на Йорданка Фурнаджиева, а за Владимир Панов пише Ивета Стаменкова, студентки по книгоиздаване от втори курс във Факултета по журналистика и масова комуникация от Софийския университет. А тези три истории са събрани в сборника „Отвъд преградите“, посветен на бежанците.

Целта на тази книга не е само една – да, важно е студентите да погледнат с други очи на миграцията, всеки от тях да намери своя герой и да разкаже историята му, но също толкова важно е всеки от тях да разбере как се прави книга – от начало до край.

„За мен е важно колегите да разберат, че книгоиздаването е отборно, а не самотно занимание“, казва преподавателят във Факултета по журналистика и масова комуникация Георги Александров. Защото в рамките на дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“,  студентите създават своя книга– не само мислят по концепцията на изданието, срещат се и разговарят с мигрантите, но и редактират текстовете, странират ги и участват от началото до края в създаването на сборника „Отвъд преградите“. В тази книга те събират не само разказите за хора от Сирия, Афганистан, Ирак, Иран и Сомалия, но и историите на онези хора, които им помагат да си стъпят на крака тук.

Защото, както казва Мариана Стоянова – ръководител на Бежанско-мигрантската служба в Българския Червен кръст пред Ивана Станчева, „миграцията е толкова естествен процес, че никой не може да я спре. В този глобален свят е важно да има управление на миграцията и да се спазват правните рамки на държавите, на общностите, защото в международното законодателство са вплетени човешките права и тяхната защита. Не у нужно да се търсят нови варианти и да се ограничават тези права. Достатъчно е просто да се спазват.“

Чуйте кои са героите на тази книга за бежанците - от преподавателя Георги Александров и студентите по книгоиздаване в Софийския университет Теодора Къцова и Ивета Стаменкова.

„Това не е книга за телените огради между държавите, а за границите между хората, издигнати от страхове и предразсъдъци. „Отвъд преградите“ показва човешките измерения на трудната съдба на бежанците.“ Това пишат студентите от втори курс по книгоиздаване във Факултета по журналистика и масова комуникация от Софийския университет в своя сборник, посветен на бежанците. Премиерата на книгата е на 3 юни от 19.00 часа в литературен клуб „Перото“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04