Вълнуваща „романтична“ вечер ни очаква в рамките на юбилейното, 50-то издание на фестивала „Софийски музикални седмици“. Под диригентството на Найден Тодоров ще прозвучат две емблематични творби от епохата на романтизма: Концерт за цигулка и оркестър №1, сол минор, от Макс Брух и Симфония №4 в ми бемол мажор – „Романтична“ от Антон Брукнер. Като солист ще имаме удоволствието да чуем цигуларката Божидара Кузманова, която от години живее и преподава в Музикалното училище във Виена.
Божидара Кузманова има ангажименти като солист, камерен изпълнител и доцент в майсторски класове в Европа, Израел, САЩ, Южна Америка, Азия, Австралия. Много съвременни композитори ѝ посвещават солови творби. Дискографията на Божидара Кузманова е богата и разнообразна, тя обхваща различни епохи на камерната музика както и множество концерти за цигулка и оркестър. За нея критиката пише: „Тя не просто свири, тя ви кара да усетите вътрешната енергия на музиката в себе си. Прецизността ѝ е обогатена с чар и елегантност.“
Диригентът Найден Тодоров е „Музикант на годината 2018“ в националната анкета на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР. За 28-те години на класацията директорът на Софийската филхармония е едва третият носител на приза, който го печели два пъти в гласуването на публиката.
Цигулковият концерт на Макс Брух е сред най-популярните романтични произведения, писани за този инструмент. Строежът на концерта е необичаен – и трите му части са написани в сонатна форма. Ескизите на концерта в сол минор най-вероятно се отнасят към 1857 година, когато 19-годишният Брух завършва консерваторията в Кьолн, където учи при Фердинанд Хилер и Карл Райнеке. Творбата е изцяло завършена през 1866 и е изпълнена за първи път на 24 април със солист Ото фон Кьонигслоф и диригент – самият автор. Веднага след това концертът е преработен с помощта на прочутия цигулар Йозеф Йоахим и през 1867 окончателно добива познатия днес вид. Премиерата на преработения концерт е на 5 януари 1868 в Бремен със солист Йозеф Йоахим и диригент Карл Мартин Райнхалер.
Четвъртата симфония е едно от най-добрите творения на Антон Брукнер. Замисълът за нея възниква още през 1873, по време на работата на композитора над предшестващия симфоничен цикъл. Тогава се появяват отделни ескизи. Работата над симфонията продължава дълго, тъй като Брукнер е много зает с концерти, гастроли и преподавателска дейност. Той успява да завърши творбата на 31 август 1874 година, но възможности за нейното изпълнение така и не се откриват. След две преработки на симфонията, тя най-сетне е изпълнена в окончателния си вид. Премиерата е на 20 февруари 1881 във Виена, в залата на „Музикферайн“ под диригентството на Ханс Рихтер.
Концертът се излъчва директно по програма „Христо Ботев“
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави. Тя..
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg