Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Стоимен Марков – отвъд забравата

Снимка: tribunabg.com

В житейската и творческа съдба на този артист има нещо дълбоко респектиращо, нещо, което ни превзема със своята фанатична отдаденост, стоицизъм, човешки и творчески морал. Става въпрос за скулптора Стоимен Марков, за интересния му и сложен творчески път – и на художник, и на музикант. Откритото дворно пространство на галерия „Арте“ може да видите до 4 юли изложба скулптура на този артист, определян като автор – неподражаем и изненадващ, както със силата и въздействието на творчеството си, така и с интересната си биография. Тези близо 20 керамични пластики, заживяват в една различна среда, показват своеобразието и усета на художника да вае форми, да изгражда композиции в тъмни, землисти цветове, които въздействат и като сигли, и като азбука, и като психическа натовареност. Осемдесет и седем годишният художник Стоимен Маков и досега живее в скромния си апартамент в Перник, ателието му е малкият му балкон, където вае глина и шамот, което обаче не му пречи да бъде артистично свободен и да постига високия емоционален и духовен заряд на творчеството си.

Художникът Стоимен Марков е откритие на двама големи наши съвременни художници – професорите Емил Попов и Станислав Памукчиев, които умеят да се радват и оценяват таланта на свои колеги, да представят изкуството им по различни начини – в общи или самостоятелни прояви, със силни и откровени думи да говорят за изкуството им.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25