Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сряда, 12 юни

Избрано от програмата

от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Етика и наука
Духът в обвивката – възможен ли е разум, независим от носителя

от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Песни от Джордж Дюк, Куинси Джонс, Атанас Косев, Дейвид Бауи, Пати Остин, Фил Колинс; изпълнения на Риба МакИнтайър, Лейди ГаГа, Боян Иванов, Маргарита Хранова, „Мот дъХупъл“, Пати Остин, Джеймс Инграм

от 2.00 до 3.00 часа
Благовестие
Международния фестивал на православната музика „Св. Богородица – Достойно есть”, Поморие

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Колоритно етно от Карибите – островите Тринидад и Тобаго. Изпълнение – Дейвид Ръдър, „Калипсо Роуз“, Ашеба и др.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Лазар Налбантов, НФА „Филип Кутев“, Георги Петров, ОНМ на БНР, Тодор Кожухаров и други.

от 6.05 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Вещицата от килера“ от Пиер Грипари

от 7.15 до 11.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: 115 години от рождението на поета Атанас Далчев
• Информация за предстоящи събития за деня
• Подробности за тазгодишния Фестивал на италианското кино в България – интервю с Марко Монтеки, председател на Италианската търговска камара
• Какво се предвижда в Стратегията за развитие на културата 2019–2029 г. в областите „Международно сътрудничество“, „Аудиовизия“ и „Кино“ – интервю с експерти преди началото на втората част на обществени обсъждания
• Как се опазват и пречистват водните ресурси в Израел? – кореспонденция на Феня Декало
• Качество, цена и опазване на питейната вода в България – интервю с експерти
• Посещение на Зеления образователен център в Шабла

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
• Дни след като представи България на един от най-популярните независими фестивали в Лондон – Camden Rocks Festival, инди-рокгрупата „JEREMY?“ ще се появи и на сцената на „Радио парк фест“ 2019;
• Десислава Андонова като DJ Desy ще открие тазгодишното издание на „Радио парк фест“ – очакваме в сета да присъства и най-новият ѝ трак „Lovin’ You”, който вече е в челните позиции на музикалните ни класации, включително БНР ТОП 20;
• Алтърнатив инди-рокгрупа MIRY се завръща с нов сингъл – преди премиерата му на „Радио парк фест“ 2019 слушаме „Kinda Love You“ предпремиерно в ТРЕЗОР;
• Два месеца след промото на третия си студиен албум „Follow Me“, SEVI са готови с още едно ново видео към него. Този път със специален гост – китаристката на Evanescence Jen Majura, която участва и в оригиналния запис.

от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• Варна е домакин на XVIII-тия Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми и Дискусионен форум с основна тема: „Агресия – хуманност – кино“
• Салон за наивистично изкуство с произведения от над 130 автори – част от постоянната колекция на градската галерия в Белоградчик
 • „Енигмата Омар Хайям" – том I – книга за  живота, научната и литературна дейност на най-четения, най-изучавания, най-спорния източен поет от ориенталиста-иранист Иво Панов
• ДТ „Рачо Стоянов" – Габрово гостува в София със спектакъла „Транзит", автор и режисьор Валерия Минева-Лира
• Първи фестивал на българската книга зад граница се проведе в Брюксел с участието на писатели и издатели – разговор с организаторката Деси Цветкова
• Австрийските музикални седмици тази година са посветени на 140 години дипломатически отношения между България и Австрия. Програмата представя Мария Нейкова – председател на Виенския клуб в България.

от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Светът от вчера и светът от днес – точки на пресичане.
Разговор около новия превод на книгата на Стефан Цвайг „Светът от вчера“. Гостува ни Валентин Калинов

от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Музик мания
Представяме две музикални издания:
• „Негово величество звукът“ на Ана Боянова в памет на проф. Иво Керемидчиев.
• „Непознатият Христо Манолов“ на проф. д-р Юлиан Куюмджиев

от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Премълчаната история
Българският градинарски поход в Европа и по света
Какви и кои са първите дипломати без дипломатически паспорти, които са разпространили славата на България още преди тя да е възкръснала като държава? Това са българските градинари. Веднъж посветени в тайните на новата професия, те решават да отворят своя бахча в Цариград. Първите от тях са тръгнали на гурбет в Цариград към 1715-1720 г. Установени са „веднъж завинаги" два факта: че първите градинари са лясковчани и второ, че български градини извън Османската империя са отворени след 1800 г. След като лясковските градинари са прогонени от Цариград, заминават за Влашко, за Брашов.
Брашов в този период е в гранците на Хабсбургската империя, по-точно в подвластната на унгарската корона Трансилвания. Затова исторически правилно е да се приеме изводът, че първата българска градина „в чужбина" е отворена през периода 1800-1803 г. в Хабсбургската империя.
Академик Иван Евстатиев Гешов се занимава подробно с градинарския въпрос и събира данни за броя на излизащите в чужбина български градинари. Според обявената от него информация, през 1888 г. от Северна България в чужбина излизат около 12 000 градинари-гурбетчии. Първите точни бройки, с които историята на градинарството разполага, са именно от 1888 г. Тогава само от Търновски окръг за чужбина заминават 9556 градинари,
В предаването ще участват журналистките Даниела Горчева и Диана Гласнова, фолклористката доц. д-р Венета Янкова и етнографът д-р Илия Вълев.

от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Археологията и градът. Под паважа на София
Античен блясък и интригуваща праистория

от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
На киното – с любов! Албуми, вдъхновени от седмото изкуство
Андреа Бочели и неговият албум „Cinema“.

от 18.00 до 19.00 часа
Жива вода – Музикален атлас
Срещаме ви със самобитна корейска култура на българска територия
• „Самулнори Сойънг“ – колоритна формация с вече тригодишна история, съставена от корейци, живеещи в България, в компанията на ученици от Корейското училище в София и студенти по кореистика от СУ „Кл. Охридски“. Очаквайте и подробен репортаж от концерта им „Орисия“ (в духа на „самулнори“ – оживена традиционна музика за различни ударни инструменти, често съпроводена от зрелищен спектакъл), състоял се в края на март в рамките на „Дните на корейската култура в България“ от 25-ти март до 20-ти юни)…
• „Чънг Га Ак Хой“ – ансамбъл за автентичен и авторски фолклор на оригинални инструменти, с изпълнение от сцената на Фолклорния фестивал на Еврорадио, Варна, лятото на 2013 г.
• „ГонгМьонг“ – чудесен уърлдсъстав, гостувал тук преди близо пет години, който майсторски съчетава източното със западното звучене, впечатлява с виртуозитета си и активното взаимодействие с публиката.

от 19.15 до 19.20 часа
Време за приказка
„Алиса при заека” от Луис Карол

от 19.20 до 21.20 часа
Контемпо
Издание, изцяло посветено на 66-та международна трибуна ва композиторите, Сан Карлос де Барилоче, Аржентина. Включени са някои от препоръчаните творби: на финланците Уоти Таркиайнен и Виле Раасака; от поляка Славомир Купчак; от двамата британци Шиори Усуи и Ричард Коустън; от исландеца Валгейр Сигурдсон и австриеца Кристоф Ренхарт.

от 21.20 до 21.40 часа
Радиоколекция
„Коприна“ от  Алесандро Барико – 7, 8 част

от 21.40 до 23.00 часа
Аларма
• Холандският писател Хюс Кайер („Черните камъни“, „Книгата на всички неща“) в България. И, разбира се, първото интервю с носителя на наградата „Астрид Линдгрен“ е за нашето предаване – говорим си за това какво е литература за деца и литература за възрастни, за антиутопиите на капитализма и комунизма, разказани през оруеловата „1984“, но актуални в много по-голяма степен днес, за съвременните форми на робството, за познанието като свобода (но и като повод другите да те смятат за луд) и… за разказването на истории.
• А сега внимавайте – за блус албума на шампиона по ски Никола Чонгаров
• Шилпа Рей – историята на една невероятна индийка от Бруклин и на нейния маниер на смесване на вокали „а ла Ела Фицджералд“ с хармониум, провокативни текстове и… рокендрол.

от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Кантате, юбилате
По повод изпълнението на Петата Златоустова света литургия от свещеник Александър Лашков на 3 юли 2018 г. в старинния храм „Св. София“ в столицата, в студиото гостува авторът, заедно със солистите: световноизвестната оперна певица, камерзенгерин Красимира Стоянова и баритонът Петър Данаилов – носител на Първа награда, златен медал и наградата на публиката от конкурса за млади оперни певци „Борис Христов” в София през 2000 г.
Между разговора са включени избрани части от документалния запис на творбата с участието на смесения хор при храм „Света Троица“ и ставрофорен иконом Кирил Дидов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Понеделник, 26 август

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Под игото" от Иван Вазов – 36 част Премиера от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 5.30 часа Музика на народите Алтернатив уърлд от Финландия. от 5.30 до 6.00 часа..

публикувано на 25.08.24 в 08:05

Неделя, 25 август

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Госпожица Юлия" от Аугуст Стриндберг от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Хоум офис" от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Янко Желязков, Нели..

публикувано на 24.08.24 в 08:25

Събота, 24 август

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Рожденици. • Концептуални албуми – Steven Wilson разказва за самотата, апатията и незаинтересоваността в съвременния живот в четвъртия си..

публикувано на 23.08.24 в 16:45

Петък, 23 август

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Под игото" от Иван Вазов – 35 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Музикалален Среднощен радиоекспрес редактор: Александър Янев "Плейлистите на машинистите" – "Флийтууд Мак". от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00..

публикувано на 22.08.24 в 08:35

Четвъртък, 22 август

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Под игото" от Иван Вазов – 34 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Музикален Среднощен радиоекспрес редактор: Александър Янев "Плейлистите на машинистите" – "Рейнбоу" от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам водещ: Людмил Фотев Четвъртъците на "Музиката, която обичам" са по-разнородни и..

публикувано на 21.08.24 в 08:25