Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борисовата градина – един кръстопът за ново начало

Общественото обсъждане на най-прочутия столичен парк е с критично значение и резултати за изтриване на грешките на прехода

БНР Новини
Иво Божков, Мария Мира Христова и арх. Мария Гуркова (отляво надясно)
Снимка: Светла Тодорова

Днес е крайният срок за изпращане на мнения по проекта за Подробен устройствен план (ПУП) на Борисовата градина. Всички изказани мнения и възражения би трябвало да се протоколират от служител на Столичната община. На 26 юни предстои същинското обществено обсъждане, когато ще бъдат коментирани становищата и възраженията по проекта. В обобщен вид те би трябвало да бъдат изпратени на проектантите, в НАГ и на ресорните комисии към Столичния общински съвет, за да се прецени кои да бъдат включени в проекта. Накрая проектът за ПУП на Борисовата градина с корекциите би трябвало да бъде подложен на гласуване в Общинския съвет.

В студиото на „Нашият ден“ са арх. Мария Гуркова от екипа на „Ковачев архитекти“, който изпълнява ПУП на Борисовата градина по поръчка на Столична община, както и общинският съветник Иво Божков. На телефона се включва арх. Бояна Василева, експерт „Зелени закони“ от Сдружение за изследователски практики.

Какво се случи от 2015 до 2019 г. в търсене на собствеността на територията на Борисовата градина в столицата и защо проектът се явява кръстопътен за бъдещето не само на София, но и на България? – чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуствен интелект на сцената: Как театърът и технологиите създават нова магия

В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект, креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..

обновено на 19.11.24 в 12:00

Акценти в предстоящата конференция "Училище за бъдеще"

Конференцията "Училище за бъдеще" , която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..

публикувано на 19.11.24 в 11:34

Как българската мода адаптира световните стандарти?

С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..

обновено на 19.11.24 в 11:01

Как училището в село Железница ще отбележи Деня на християнското семейство?

На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..

обновено на 19.11.24 в 09:47

"Диабетът не ни спира" – послание и мисия за цял живот

Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..

публикувано на 19.11.24 в 09:04