Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план.
Тази статия изтъква значимостта на регенеративното земеделие и усилията на стартиращи компании като TerraLife Solutions в България за развитие на устойчиви земеделски практики. Основното послание на Емилия Ангелова е, че устойчивото земеделие не е само екологична необходимост, но и икономически смислен подход в дългосрочен план.
Около 30% от почвите в Европа са деградирали. Въпреки че България все още запазва плодородни почви, прекомерната употреба на химически торове представлява сериозна заплаха. Химическите препарати разрушават микробиологията на почвата и намаляват нейната естествена защита, като дългосрочно увреждат устойчивостта на земеделието.
Засушаването и екстремните климатични условия, резултат от климатичните промени, ускоряват ерозията на почвата и намаляват добивите. Тези фактори изтощават почвените ресурси и допълнително напрягат земеделските системи.
TerraLife Solutions предлага иновативно решение чрез разработка на биотор, чрез компостиране, който възстановява почвената микробиология и подобрява качеството на почвите. Това е екологична алтернатива на изкуствените торове, която насърчава устойчиви земеделски практики.
Регенеративното земеделие, на което компанията поставя акцент, включва грижа за почвата, запазване на почвената микробиология и използване на покривни култури, които предотвратяват излагането на земята. Въпреки това, много земеделци все още отдават приоритет на краткосрочните печалби чрез употреба на химически препарати, което ограничава устойчивостта на сектора.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg