Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слушайте директно от „Варненско лято“ – „Квартет за края на времето“

На 4 юли, четвъртък, от 19 ч. предаваме директно от „Варненско лято“

БНР Новини
Снимка: Varna summer

Уникален шанс да чуе „Квартет за края на времето“ ще има публиката на ММФ „Варненско лято“, както и слушателите на програма „Христо Ботев“. Звезден квартет ще изпълни френския шедьовър на Оливие Месиен на 4 юли в Градската художествена галерия на Варна. Ще бъде изпълнен от голямата българска пианистка проф. Милена Моллова, Борислав Йоцов – кларинет, виенският виолончелист Атила Пастор и цигуларят Марио Хосен – музикант с европейска кариера и музикален директор на големия варненски фестивал от тази година.

„Квартет за края на времето“ е творба с необикновена съдба. Авторът Оливие Месиен (1908-1992) е силно религиозен френски авангардист, пише сакрална музика и въвежда нови техники в музиката. Органист е в продължение на 60 години в църквата „Света Троица“ в Париж, преподава и в Парижката консерватория. 

Той създава „Квартет за края на времето“, докато е концлагерист в Германия. Квартетът прозвучава за пръв път именно зад телените огради на концентрационния лагер, изпълнен от Месиен и още трима пленници. Въпреки тежката си участ, композиторът доживява края на Втората световна война и посвещава целия си живот на музиката в църквата „Света Троица“ в Париж. Произведението „Квартет за края на времето“ е вдъхновено от Апокалипсис от Евангелието на Йоан.

Предизвикателството да изпълнят тази емблематична за европейския авангард творба поемат забележителни музиканти. Сред тях е проф. Милена Моллова – музикант и педагог с дълъг успешен път, Марио Хосен – харизматичен артист с брилянтна техника, който се качва на сцената на 8-годишна възраст и става солист на най-известните световни оркестри като Виенския симфоничен оркестър, Английския камерен оркестър, Филхармония Брукнер Линц, Кралската Филхармония, Оркестър на Миланската скала. В тази компания е и потомственият музикант Борислав Йоцов – кларинетист-виртуоз и преподавател. Партията на виолончелото поема Атила Пастор от Виена, печелил редица международни конкурси и артист с афинитет към съвременната музика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50