Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испания – надежда за нов живот (първа част)

Снимка: Minority Rights Group International

Минах по пътя на миграционния маршрут на африканските бежанци до Европа.

Това пътуване беше осъществено по проекта: „Медии, малцинства, миграция“ на международната организация Minority Rights Group International (Международна група за правата на малцинствата). Организацията тази година отбелязва 50 години от основаването си. Работи за правата на човека и за осигуряването на права на етнически, национални, религиозни, езикови малцинства и коренни народи по света. MRG има консултативен статут към Икономическия и социален съвет на ООН (ECOSOC) и статут на наблюдател при Африканската комисия по правата на човека и народите.

След посещението на ключови за мигрантите места в Южна Испания, в предаването „Аларма“ започна специална поредица с мои материали от това пътуване.

Произходът на всички общества е свързан с миграцията, но днес въпросът за миграцията е тема за горещ дебат не само в Европа и САЩ, но и навсякъде по света, а митовете, историите и образите, които медиите използват, за да описват мигрантите и миграцията често са манипулативни, обезличаващи и всяващи страх.


Ситуацията в Испания е следната: 17 140 са имигрантите пристигнали в Испания от началото на 2019 година до началото на август. От тях по море са дошли 13 765 души, а по суша 3375. (Според официалната статистика на Върховния комисариат на ООН за бежанците към 4.08.2019 г.)

От мигрантите в Испания 30% са от Мароко, 14% са от Мали, 13% – от Гвинея, следват – мигранти от Кот д'Ивоар, Сенегал, Алжир, Сирия, Тунис, Палестина и Гамбия. Мигрантите по суша преминават сухоземната граница на Испания с Мароко и отиват в един от двата полуекслава на Испания на Африканския бряг – Сеута и Мелия, където се намират и единствените сухоземни граници на Европейския съюз с Африка.


Първата история от Испания е на Нора Сабер – берберка от Мароко. Тя сега е на 28 години, но на 10-годишна възраст се озовава сама в Мелия.
Чуйте как е живяла оттогава:


За щастие в Мелия Нора е срещнала и хора, които ѝ помагат да осъществява мечтите си за по-добър живот – своя и на децата си. Тя вече участва в маратони, нещо, за което си е мечтала, но не е вярвала, че ще осъществи някога.

Очаквайте и следващите материали от поредицата „Испания – надежда за нов живот“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00