Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пиеса за угасващ огън и настъпващ лед

Снимка: Pxhere

Пиесата „Две бучки лед“ на зам.главния редактор на програма „Христо Ботев“ и колумнист-сатирик на в. „Сега“ Весел Цанков със сигурност би изненадала онези, които го познават само в амплоато му на хуморист и шегаджия. Защото в нея ще срещнем много малко смешни моменти: блестящият диалог е по-скоро драматичен и печален, отколкото ведър и разсмиващ. Двама успели млади хора, съпруг и съпруга, празнуват 10-годишен юбилей от брака си и зад прекрасните коктейли и услаждащата вечеря изведнъж се изправят пред най-страшното, пред което може да се изправи човекът – пустотата. Оказва се, че зад лустрото на бита битието им е празно, бледо, равнинно и низинно; монотонно и скучно. Онова, което правят, не ги радва, връзката им е изчерпала заряда си и наистина те двамата, които първоначално са били живи въглени, днес са само две бучки лед, безстрастно дрънчащи в чашата на живота. Огънят гасне, огънят угасва и те се опитват по някакъв начин да го разпалят отново, но не им се удава. Ледът настъпва с неумолимостта на глад и изостря още повече сетивата им за пустинята в живота им. И тогава се случва нещо, което може би ще успее да спре този айсберг срещу съществуването, но… Но финалът е открит, Весел Цанков дава шанс на всеки, изправил се пред пиесата му, сам да си намери и избере нейното продължение. Докато той наблюдава с мъдрия си поглед…
Пиесата „Две бучки лед“ слушайте в неделя, 18 август, от 16 часа в рубриката „Неделен радиотеатър“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02