Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Графити и власт или какво е да бъдеш Насимо

БНР Новини
Мария Мира Христова, Албена Велева и Станислав Трифонов-Насимо (отляво надясно)
Снимка: Светла Тодорова

Да застанеш пред платното. Стената. Извисяването. Да усетиш енергията, която нахлува в ръцете ти, след като се е събудила Душата ти. Да ги протегнеш. И да прогледнеш. Там на платното вече са образите, видими и за други. За света. А ти знаеш, че имаш нужда от следваща стена, която да нарисуваш отново.

Някак така започва разговорът с най-прочутия български стрийт артхудожник Станислав Трифонов-Насимо. После продължава като разбива стените с изкуство, преминава през границите на неразбирането и акостира отново там – в лоното на любовта. Към всичко, което съществува, просто, защото е красиво и може да бъде изобразено на поредния градски стенопис – чуйте още в звуковия файл.

Между стрийт арта и вандализма
Малина Едрева, председател на Комисията по култура и образование в столичния град, е категорична, че в София има място за изкуство на улицата и се обособяват пространства за това. Важно е да се прави разграничение между вандализма и стрийт артизкуството и затова се взимат мерки срещу посегателства срещу паметници и на религиозни храмове. Местата за подаване на сигнали от гражданите са Столичният инспекторат и grajdanite.bg, а глобите за нарушителите са между 100 и 5000 лева – чуйте още в звуковия файл.
„Щастлив ли си?“ в Пловдив
Щастлив ли си? Снимка: Димитър Владимиров
Цветна и с различни послания е разходката на Димитър Владимиров от радио „Пловдив“ сред графитите на Града под тепетата. Той пие първото си кафе близо до едно читалище на бул. „Шести септември“. Пред входа, под надписа „Библиотека“ с черен спрей е написано „Щастлив ли си?“, а след питанката стои усмихнато човече – чуйте още за графитите и уличните произведения на изкуството в Пловдив в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуствен интелект на сцената: Как театърът и технологиите създават нова магия

В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект, креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..

обновено на 19.11.24 в 12:00

Акценти в предстоящата конференция "Училище за бъдеще"

Конференцията "Училище за бъдеще" , която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..

публикувано на 19.11.24 в 11:34

Как българската мода адаптира световните стандарти?

С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..

обновено на 19.11.24 в 11:01

Как училището в село Железница ще отбележи Деня на християнското семейство?

На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..

обновено на 19.11.24 в 09:47

"Диабетът не ни спира" – послание и мисия за цял живот

Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..

публикувано на 19.11.24 в 09:04