Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скейтъри от миналите времена или за субкултурите през десетилетията

Снимка: Мартин Младенов

За скейтърите от минали времена и за промяната на субкултурите от времето, когато символите на Запада са почти недостижими, до днешния ден говорим в „Нашият ден“ с фотографа Мартин Младенов.

А поводът е предстоящото, на 19 септември, откриване на фото-изложбата „Скейтъри от миналите времена“.

И малко предистория: Периодът в края на 80-те е белязан с редица събития като падането на Берлинската стена и революционната вълна, която сваля комунистическите правителства в Централна и Източна Европа. В контекста на тези събития, както и на най-неочакваното място — в подножието на Паметника на Съветската армия, фотографът Мартин Младенов се присъединява към свой съученик и група скейтъри и кънкьори, практикуващи нестандартно си за времето хоби. Авторът ги нарича „ основоположниците на градската култура в късно-социалистическа България“.

Интересен факт свързан с наличието на тази субкултура тогава е, че по времето на комунизма е почти невъзможно да притежаваш какъвто и да е предмет, за който се смята, че символизира Западната култура и начин на живот.

В изложбата „Скейтъри от миналите времена“са включени фотографии на скейтъри и кънкьори в София, както и кадри от Републиканското първенство проведено на 23 април 1989 г.

Повече можете да научите в звуковия файл.        




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40