След появата на технологията CRISPR възможностите за лечение чрез прецизно редактиране на човешкия геном чувствително се разшириха – вече са постигнати редица успехи при справянето с тежки имунодефицитни синдроми и метаболитни заболявания. Замяната на увреден мутирал ген с нормален в името на здравето обаче е само едната страна на огромния потенциал, който носи генната терапия. И тъй като спортът като че ли все повече се превръща в зрелищен инструмент за постигане на победи на всяка цена, въпреки че засега т. нар. „генен допинг“ е забранен от Световната антидопингова агенция WADA, вече се чуват гласове за отмяна на тази забрана и допускането на генна интервенция не за лечение, а с цел усъвършенстване на природните дадености в името на високите постижения в спорта.
Анализираме различни аспекти „за“ и против“ по темата с треньора по кендо, преподавател по биоправо в СУ „Св. Климент Охридски“ и по медицинско право в Нов български университет доц. д-р Стоян Ставру и с директора на Лабораторията по молекулярна генетика в Института по молекулярна биология при БАН, който е и член на Българската национална федерация по карате – проф. д-р Георги Милошев.
Националният природонаучен музей при БАН ви кани на работилница за научна илюстрация, които организира заедно с Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ). На 2 юли Наталия Стамболова ще проведе две работилници на тема "Рисуваме теменужки в ботанически стил... или както би казал ученият – растения от семейство Теменугови"...
В българската история има две събития, които продължават да задават въпроси и да нажежават емоциите – предателството на Левски и смъртта на Ботев. Забележително е, прочее, че с личностите на двамата светли българи са свързани и други още две загадки, разбунвали умовете – къде е гробът на Дякона и къде е покосен Ботев. Тоест, за двамата..
Иван Радев е курсант в Националния военен университет "Васил Левски" в Шумен, факултет "Артилерия, ПВО и КИС". За постижения в овладяването на инженерните науки в областта на електрониката, автоматизацията и електротехниката Иван Радев става носител на стипендията на името на акад. Димитър Мишев. Според преподавателя му проф. Борислав Беджев, той..
Помните ли коя беше Саманта Смит? (Ако отговорът е положителен, значи сте от рисковата група.) Саманта Смит е американската ученичка, която написа писмо до тогавашния Главен секретар на руската комунистическа партия Юрий Андропов с въпрос наистина ли става и си ляга с мисълта за червеното копче? Т.е. командата за започване на ядрена война със САЩ...
Към края на фестивала "Срещи на младото европейско кино" на 28 юни в София ще се проведе Европейска конференция "Кинообразование в училище". Над 40 експерти в областта на киното и педагогиката от културни организации и университети от България, Германия, Испания, Италия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Северна Ирландия, Турция, Финландия, Франция,..
В българската история има две събития, които продължават да задават въпроси и да нажежават емоциите – предателството на Левски и смъртта на Ботев...
От каква подкрепа се нуждае българският бизнес, за да устоява в условията на инфлация, глобална конкуренция и война, и икономиката ни да расте по-бързо? В..
Една и съща тема ли е войната в Украйна и политическата война в България? В края на един особено важен месец политическият анализатор от фондация "Стража"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg