Когато в следобеда на 13 октомври 2005 гръмва новината, че Харолд Пинтър получава Нобелова награда за литература, един от мотивите на стокхолмското жури е приносът на пиесите на Харолд Пинтър в разкриването на бездната под ежедневния брътвеж.
Още с първата си пиеса от 1957 г. Харолд Пинтър заявява ярко и категорично принадлежността си към онова много специално следвоенно поколение драматурзи, които започват кариерата си с тотално ново и предизвикателно разбиране за драмата, според което повествованието никога не е линейно и дидактично, декларацията никога не начин на изразяване, казаното никога не е еднозначно и самоизчерпващо се, реалността никога не е една, логиката никога не е праволинейна.
„Лунна светлина“ е пиесата на Харолд Пинтър, която ще прозвучи в първите минути на неделя след новините. Премиерата ѝ в Almeida Theatre, Лондон е през септември 1993 година. Въпреки че хронологично не принадлежи към драматургичните текстове на Пинтър, писани през 70-те и началото на 80-те и известни под обобщителното име Пиеси на паметта, за които е характерно използването на сюжет, който следи повторното преживяване на вече отминали моменти от живота, „Лунна светлина“ се приближава до тях с факта, че историята, която разказва, тече в две времена – в миналото на главния герой Анди, който е на смъртно легло, и в драматургичното настояще, където са неговите синове, съпруга и дъщеря. Фактът на спомнянето и преживяването на откъслечни сцени по непоследователен и странно объркан начин, както това прави само паметта, поражда онази характерна разколебаност, фрагментарност и двусмислие, които поставят актьорите в ситуация на сериозно изпитание.
Постановката на Радиотеатъра е направена върху превода на Галина Станкева от режисьора Юри Статков. В ролята на Анди, главният герой на „Лунна светлина“, е Наум Шопов, а в ролята на Бел, неговата съпруга, ще чуете Нина Стамова. Участват и Любомир Младенов, Пламена Гетова, Петър Русев, Веселин Цанев, Венцислав Кисьов и Албена Велева.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg