„Книгата за рекорди на Гинес“ излиза непрекъснато от 1954 година насам и събира международно признати постижения на хора, животни, природни стихии и феномени. Любопитното е, че изданието е вписано само в себе си, тъй като държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги. В четивото за 2020 година, което вече е готово, изпъква името на Гергана Кехайова. Тя е четвъртият член на легендарната циркова фамилия Кехайови, вписан в Книгата на рекордите Гинес. Първи в почетния лист е баща ѝ Георги Кехайов, носил на плещите си пирамида от седем човешки ръста. С този номер трупата акробати завоюва Сребърен клоун на цирковия фестивал в Монте Карло. Трагично загиналата под купола на цирка в Минесота Деси Кехайова пък стана рекордьор с въртенето на 102 обръча едновременно.
Синът на Гери – Максимъс Кехайов се озова в Книгата на Гинес на четири годинки като най-малкият моторист в Глобуса на смъртта. С миниатюрната си машина малчуганът се разминаваше в метална сфера с мотоциклетите на родителите си.
Преди броени дни четвъртата Кехайова получи сертификата си от Гинес за въртенето на най-големия обръч в света – 5,18 метра, придружен от изданието на Книгата на рекордите за 2020 година.
Гери, която живее в Америка от дете, сподели от Лас Вегас:
„Идеята за големият обръч ми дойде от това, че исках да продължа традицията в нашето семейство и аз да бъда вписана Книгата на Гинес. Погледнах колко е рекордът на последния човек, който е въртял такъв голям обръч и реших да се преборя с него. Споделих намерението си с майка ми (акробатката Ани Кехайова) и съпруга ми (режисьорът, музикант и продуцент МайкълТъсхаус) и след като получих одобрението им, се заех за изпълнението на намеренията си.
Поръчах да ми се направи по-голям по размери обръч. Оказа се, че тежи повече отколкото очаквах, но трябваше да свиквам с това. Поне можех да се опитам да го завъртя. И така започнах да пробвам и да репетирам навън, на улицата пред къщата ни, че там имаше най-много място.
В продължение на 4 години всеки ден (когато не духаше вятър), въпреки синините по тялото ми от ударите, аз репетирах, докато се почувствах готова за големия ден. Дойдоха представители от Книгата на рекордите Гинес, за да потвърдят размерите и да видят с очите си, че го завъртам повече от три пъти, както е в регламента.
Бях доволна и горда от себе си, че мога да зарадвам не само моето семейство и приятелите ми, които ме поддържаха, но и моя баща и сестра ми, които ме гледаха от горе и ми даваха сили.
С този мой рекорд аз продължих традицията на фамилията ни за вписани в книгата на Гинес“.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg