Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска циркова династия с четвърти Гинес рекорд в Лас Вегас

В „Покана за пътуване“: Грузия и Иран – достъпни и завладяващи. Целебни растения в джунглите на Еквадор

31
Гери Кехайова с току-що излязлата Книга на рекордите Гинес и сертификатът, че е вписана в нея.
Снимка: архив Гери Кехайова

„Книгата за рекорди на Гинес“ излиза непрекъснато от 1954 година насам и събира международно признати постижения на хора, животни, природни стихии и феномени. Любопитното е, че изданието е вписано само в себе си, тъй като държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги. В четивото за 2020 година, което вече е готово, изпъква името на Гергана Кехайова. Тя е четвъртият член на легендарната циркова фамилия Кехайови, вписан в Книгата на рекордите Гинес. Първи в почетния лист е баща ѝ Георги Кехайов, носил на плещите си пирамида от седем човешки ръста. С този номер трупата акробати завоюва Сребърен клоун на цирковия фестивал в Монте Карло. Трагично загиналата под купола на цирка в Минесота Деси Кехайова пък стана рекордьор с въртенето на 102 обръча едновременно.
Синът на Гери – Максимъс Кехайов се озова в Книгата на Гинес на четири годинки като най-малкият моторист в Глобуса на смъртта. С миниатюрната си машина малчуганът се разминаваше в метална сфера с мотоциклетите на родителите си.

Преди броени дни четвъртата Кехайова получи сертификата си от Гинес за въртенето на най-големия обръч в света – 5,18 метра, придружен от изданието на Книгата на рекордите за 2020 година.
Гери, която живее в Америка от дете, сподели от Лас Вегас:
„Идеята за големият обръч ми дойде от това, че исках да продължа традицията в нашето семейство и аз да бъда вписана Книгата на Гинес. Погледнах колко е рекордът на последния човек, който е въртял такъв голям обръч и реших да се преборя с него. Споделих намерението си с майка ми (акробатката Ани Кехайова) и съпруга ми (режисьорът, музикант и продуцент МайкълТъсхаус) и след като получих одобрението им, се заех за изпълнението на намеренията си.
Поръчах да ми се направи по-голям по размери обръч. Оказа се, че тежи повече отколкото очаквах, но трябваше да свиквам с това. Поне можех да се опитам да го завъртя. И така започнах да пробвам и да репетирам навън, на улицата пред къщата ни, че там имаше най-много място.
В продължение на 4 години всеки ден (когато не духаше вятър), въпреки синините по тялото ми от ударите, аз репетирах, докато се почувствах готова за големия ден. Дойдоха представители от Книгата на рекордите Гинес, за да потвърдят размерите и да видят с очите си, че го завъртам повече от три пъти, както е в регламента.
Бях доволна и горда от себе си, че мога да зарадвам не само моето семейство и приятелите ми, които ме поддържаха, но и моя баща и сестра ми, които ме гледаха от горе и ми даваха сили.
С този мой рекорд аз продължих традицията на фамилията ни за вписани в книгата на Гинес“.

Видеото е предоставено от Гери Кехайова специално за „Покана за пътуване“

Гери Кехайова дълги години бе част от най-големия цирк в света Ринглинг, както и от други шоу програми. След като слезе от манежа, започна работа в Цирк дьо Солей в Лас Вегас. Професията ѝ се нарича rigger, което означава служител във въздуха над кулисите – виси на въжета на десетки мери височина. Освен това Гери води курсове по хула-хоп (въртене на обръчи).

За българската ни гордост едва ли има по-добра новина от тази за рекорда на Гери Кехайова, но следващият събеседник В „Покана за пътуване“ също е забележителна личност. Владислав Панев е пътешественик, в чиито паспорт има печати от 121 държави. Съпредседател е на Зелено движение и собственик на финансова компания. От него дойде хубавата вест за любителите на историческите забележителности и приключенията – Иран е евтина държава, при чиито цени българинът може да се почувства състоятелен турист. А там буквало всеки камък е история – територията на днешен Иран е люлката на една от най-древните цивилизации, първата държава, царство Елам е възникнало през 28-и век преди новата ера! Ненапразно все повече български туристически агенции насочват интересите си към някогашна Персия, въпреки не особено стабилната политическа обстановка. Владислав Панев, обаче, не е пътувал организирано, ами сам си е купил билети, извадил виза онлайн и резервирал хотел в Техеран. След това той и съпругата му реагирали според любопитството си.
В момента Иран не е най-мечтаната посока за туристическо пътуване, но Владислав Панев твърди, че той и съпругата му не са се почувствали нито за миг застрашени или притеснени.

Светослав Марков е творческата половинка от рубриката „50 места от българската история отвъд България“, но е непоправимо заразен от щастливия бацил на пътешествията. Той го отведе в Грузия, откъдето дойде следващата добра новина – дъхаво вино, изумителна природа, опасно вкусна храна и ласкаво море на смешни цени. Ние това си го знаехме от разговора в „Покана за пътуване“ с посланика на Грузия, нейно превъзходителство Тамара Лилуашвили, но друго си е да го потвърди вътрешен за предаването човек.
Светослав Марков е посетил не само Тбилиси, ами и малкото градче Гори, известно като родното място на Сталин.
Отиваме в Еквадор! Ако очаквате и тази латиноамериканска страна да бъде в ценовата листа на Иран и Грузия, силно ще ви разочаровам. Държавата е една от най-скъпите в онзи край на света. Бреговете ѝ се мият от Тихия океан, а във вътрешността ѝ се издига екваториалната зона на Андите. Най-ценният географски актив на Еквадор са прочутите острови Галапагос, където живеят огромни костенурки. Страната се гордее с най-много защитени територии в съотношение с общата ѝ площ. Наричат Еквадор „царство на резерватите“. От разказа на бизнесдамата Грети Гарсия, която вече описвала в „Покана за пътуване“ Барселона и Бали, изскача добрата новина – в джунглите на Еквадор има лек за всякакви болежки. Включително и махмурлук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35