В това издание на рубриката "Радиоавтограф" на предаването "Семейно радио" на гости ни е Момчил Цонев. Той е роден в Габрово и е културен мениджър и писател. Завършил журналистика, той носи у себе си характерното за професията любопитство. Историята е в центъра на неговите интереси. Любовта към нея наследява от своята майка, която е историк и дълги години е работила в Историческия музей на Габрово. Обявен е за един от най-изявените млади личности на България в класацията "40 до 40" за 2019 г. В родния си град, Габрово, той създава множество проекти: Международен фестивал за улични изкуства, първата градска компютърна игра, онлайн енциклопедия и много други.
Още от най-ранна детска възраст, провокиран от училищни задачи, той започва да проучва историята на своето семейство и на други родове.
От разговора на Ирина Вълчанова с Момчил Цонев ще научите повече за интересната история балканджийския му род и за това как неговият прадядо се озовава в далечна Куба.
Интересът му към миналото бързо надхвърля пределите на рода и се насочва към народопсихологията и историята на българите. Първият му зрял проект е история на град Габрово. По това време, той вече е магистър по културология, с направление съвременни изкуства, а в проекта участие взима и неговата майка – Даниела Цонева, чиято специалност като историк е Българското възраждане. Двамата започват да пишат поредица от исторически издания под общото заглавие "Габрово – живият град". В хода на работата си Цонев започва по-добре да проумява характерните черти на габровския характер и да го обвързва със суровия живот на балканджиите.
Важна за Цонев е и кампанията "Спаси спомен", която се опитва да запази изчезващи истории и думи. През 2018 г. той създава проекта "Имало едно време в България", който подтиква хората да споделят лични семейни и родови истории. В началото хората трудно се решават да споделят. По-късно проектът се разраства и така се поява и каузата на "стародумците" – група във фейсбук, в която хората споделят архаични и диалектни думи от различни райони. Постепенно, покрай думите, потребителите започват да се споделят и цели истории.
За Цонев най-важни остават онези истории, в които и днес можем да открием някаква поука. Те вдъхновяват, но и могат да мотивират да се развиваш. Такива за Момчил Цонев са историите на габровските индустриалци. От разговора ще научите още, че Габрово е първият град, който цар Фердинанд посещава непосредствено след обявяването на независимостта. Там той отсяда в дома на индустриалеца Иван Хаджиберов. Твърди се, че габровецът го посреща с думите: "Добре дошли, Вие сте Цар на българите, но аз съм Цар на електричеството". Тази негова самонадеяност се дължи на факта, че две години по-рано Хаджиберов открива първата в България водна електрическа централа за промишлени нужди, направена изцяло с български капитал.
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg