Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще бъде спасен Храмът на Богинята майка Кибела в Балчик

Снимка: Радио Бинар

Патовата ситуация между държавата, общината и собствениците на имота, в който е разкрит храмът на Богинята майка Кибела в Балчик през 2007 година, с днешна дата води до опасност за съседни сгради. Изготвени са предписания за дейности по укрепването му, които трябва да стартират в спешен порядък, стана ясно от изказването на министъра на културата Боил Банов в Балчик през изминалата седмица. Министърът дори се закани, че за 15 дни може да премести античния храм в Двореца, където хората да му се радват.

При спешните археологически проучвания на сензационната находка преди 12 години са спасени мраморни статуи на малоазийската богиня, над 20 надписа върху камък и множество монети, изложени в Историческия музей в Балчик. Храмът е единствен по рода си в източната част на Балканите и е най-добре запазеното елинистично светилище в България. Учените датират градежа му около 280-260 година преди Христа. Артефактите говорят, че е бил действащ храм в рамките на цели 700 години до края на ІV век след Христа.

В звуковия файл можете да чуете акценти от брифинга на министъра на културата Боил Банов относно храма в Балчик, професионалното мнение за ситуацията и бъдещето на обекта на директора на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева, както и погледа към казуса на проф. Николай Овчаров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50