Разговорът с Димитър Димитров, лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа, и неговия учител Димитър Драгнев, преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд.
Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в ефира на "Нашият ден", че пътят му към успеха е бил белязан от усилия, постоянство и подкрепа от учители, семейство и институции. "Победа в такъв конкурс не се постига в изолация," отбелязва той. Образованието, получено във Френската гимназия, една година обучение в Италия и заниманията с г-н Димитър Драгнев са ключови фактори за успеха му.
Той благодари и на Столичния общински съвет, който миналата година му предоставя финансова подкрепа за обучението, с важен принос от кмета Васил Терзиев. "Определено нямаше да мога да замина без тяхната подкрепа," признава Димитров.
Латинският език за Димитър е не просто академичен инструмент, а врата към миналото и бъдещето. Той подчертава значимостта на езика като паневропейски, който свързва хората отвъд националните граници. "Латинският е езикът на всички и всички имат равното право да го ползват," споделя той, допълвайки, че чрез него е открил не само нови знания, но и интернационална общност от съмишленици.
Процесът на кандидатстване в Оксфорд е интензивен и взискателен. Димитър описва изпита като сериозно предизвикателство – превод на текстове на латински и старогръцки, написване на есета и явяване на пет интервюта. Въпреки трудностите, мотивационното писмо и препоръките от учители са помогнали да се утвърди като достоен кандидат сред съперници от 50 държави.
Димитър Драгнев, преподавател по латински и старогръцки език, разказва за съвместната си работа с Димитров. "С Димитър се намерихме във Френската гимназия, която създава подходяща среда за изучаването на латински," споделя той. Под негово ръководство ученикът става част от силна група, която печели награди и дори издава книга с преводи.
"Димитър учи изцяло по свое желание", отбелязва учителят, подчертавайки мотивацията на ученика. Той споменава и участието на Димитров в Лятната школа по класически езици, организирана от Дмитър Драгнев повече от десетилетие. Престоят на Димитър в Италия, където обучението е на латински и старогръцки, също е важна част от подготовката му.
Победата на Димитров в Цицероновия конкурс – най-престижният за ученици по латински език в Европа – е кулминацията на дългогодишен труд и целеустременост. Този успех, обаче, е само началото на неговия академичен път, който ще продължи в Оксфорд, благодарение на съвместните усилия на ученик, учител и подкрепяща общност.
Слушайте!
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg