Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Димитров: Винаги една от целите на Сметната палата е да възбуди обществен дебат

Висококачествената публична услуга, която извършва БНР, трябва да се постига с минимален разход на ресурс

БНР Новини
Проф. Валери Димитров
Снимка: БГНЕС

Народното събрание възложи на Сметната палата да извърши одит за съответствие при финансовото управление на Българското национално радио за периода от 1 януари 2017 г. до 30 септември 2019 г. В „Нашият ден“ коментар направи проф. Валери Димитров, автор на сегашната законодателната уредба, съобразно която функционира Българската сметна палата, и един от първите нейни председатели:

„Зависи от вида на одита – неговата цел и обхват. Тъй като това е одит, възложен от парламента, трябва да се дефинира ясно видът на одита. Сметната палата може да извършва няколко вида одити. Въпросът е какъв одит е възложил парламентът на Сметната палата. Дали това е т.нар. "одит на финансовото управление", който обичайно се свързва с проверка на бюджет, с проверка на управление на имущество, с проверка на обществени поръчки. Това е одит за спазване на правилата, казано най-просто, за спазване на закона, на договорите и на всички правила. Другият вид одит е "одит за изпълнението" и той е за ефективност, ефикасност и икономичност при управлението на този бюджетен ресурс, предоставен на БНР." 

Проф. Димитров смята, че и от двата одита има смисъл и че трябва да се види цялостно как се изразходва публичният ресурс, предоставен на БНР: 

"Всяка бюджетна организация, която има сравнително голям бюджет, заслужава да ѝ бъде направен одит на изпълнението, защото трябва да се види ефективността и ефикасността при изразходването на публичния ресурс – какво се постига с бюджета и другите ресурси на БНР, какъв е общественополезният резултат? В публичния сектор трябва да се види доколко тази институция оправдава своето съществуване. БНР не е частен оператор, той е уникален оператор и затова е трудна задача. Трябва да има добре формулирани индикатори, с оглед на обществената функция на Националното радио. Обичайно такива одити траят доста време. В някои държави до 1 година."

"Това означава обществото да има високо доверие на БНР. Там да има уникални публични услуги, които комерсиалните медии не оказват. Висококачествената публична услуга, която извършва Радиото, трябва да се постига с минимален разход на ресурс. С малък ресурс трябва да се постига голям резултат", подчерта проф. Димитров. Той допълни, че Сметната палата дава препоръки, които трябва да бъдат изпълнени. Целта на тези препоръки, които са публични, е да се подобри управлението, да се подобри спазването на правилата, да се подобри отчетността, казано най-общо."

Винаги една от целите на Сметната палата е да възбужда обществен дебат, акцентира Валери Димитров. "Тъй като докладите ѝ са публични, може да възбуди и публичен, и парламентарен дебат. Разбира се, потребителите на този доклад са парламентът, СЕМ, политиците, широката общественост."

Сметната палата има и санкционни правомощия, но фокусът при одитите е свързан винаги с препоръки за подобряване на управленската дейност", подчерта проф. Димитров в предаването на „Христо Ботев“ „Нашият ден“. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53