Много момчета са чували, че не е мъжко да се занимават с танц. Момичетата, от друга страна, не са насърчавани да станат инженери например. Все още съществуват стереотипи, свързани с пола и кариерното развитие.
В "Нашият ден" Рая Цветкова разказва за младежкия проект Hey People!, който обръща внимание на стереотипните разделения на професиите.
Проектът е финансиран по програма на ЕК и има за цел да обърне внимание на половите възприятия в професионален контекст, като акцентът е върху мнението на младите хора по темата, разказва Цветкова.
Често външни фактори повлияват на личната ни преценка и мотивация в живота, затова Hey People! повдига дискусия относно ролята на околната среда и социалните мрежи в изграждането на представа за "мъжките" и "женските" професии.
Тематичните събития включват работилници за разказване на истории, дискусионни формати, импровизационен театър, споделя Цветкова.
На 11 септември от 10 ч. до 14 ч. предстои интерактивна лекция, в която ще бъде разгледан въпросът за половите стереотипи от гледна точка на фантастиката. Събитието ще включва и креативни упражнения, които целят да провокират гледните точки на участниците. В ролята на лектор ще влезе журналистът в жанра на фантастиката Жоро Пенчев.
Цветкова запознава слушателите и с платформата Dear Future Manager, която насочва уменията и въображението ни към професиите на бъдещето – някои от които все още не съществуват.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме. Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..
За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg