Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуство чрез жестов език: как чуващи и глухи артисти работят заедно

Българо-италиански проект отправя призив за законовото признаване на жестовия език в България и Италия

БНР Новини
5
Снимка: Арт офис

Български и италиански артисти от глухите общности обмениха опит и практики от творческия процес по време на работилницата „Визуален жестов език и езикът на тялото“ в Нов български университет.

Срещата се осъществи чрез проект на фондация „Арт офис“ за повишаване на професионалния капацитет на глухи артисти и насърчаване на работата в сборни формации.  Партньори на събитието са Театралния департамент на Нов български университет и италианската танцова компания „Фаториа Витадини”, организатор на Международния театрален форум „Фестивал на тишината“ в Милано.

Албена Тагарева, Рикардо Оливер и Василка Шишкова„С „Фестивал на тишината“ ние показахме какво се случва, когато съберем жестовия език със сценичните изкуства. В спектаклите, които подготвяме, срещаме чуващи и глухи артисти, които творят заедно. Създаваме една смесена общност, която въпреки различията чрез изкуството намира начин да е заедно“, каза Рикардо Оливер, главен организатор на „Фестивал на тишината“.

Той сподели, че работата с българските артисти е била много ползотворна и всички са научили много едни от други.

„Чрез този съвместен проект ние искаме да подкрепим законовото признаване на жестовия език в Италия и България. Нека не само глухите хора да се борят за това, а всички ние“, каза още италианският артист.

Проектът е финансиран от програма „Култура” на Столична община.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

публикувано на 17.12.24 в 17:15
Снимката е илюстративна

Важно за пътниците

В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак.  За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...

публикувано на 17.12.24 в 16:05
Никола Петков

Режисьорът Никола Петков на 90 години

"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..

публикувано на 17.12.24 в 16:03

Връчват наградите "Георги Черняков"

Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..

публикувано на 17.12.24 в 15:45