Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможна ли е задължителна медиация по определен вид дела

Разговор за мястото на адвокатурата и на адвокатите в медиацията

БНР Новини
Валерия Харитонова, Анелия Торошанова, Таня Градинарова и Надя Банчева
Снимка: Росица Михова

Едно от нещата, с които вероятно ще се запомни 2019 г. по отношение на медиацията, е, че адвокатурата прегърна тази тема и заяви своето желание да участва активно в процеса по промяна на ролята и мястото на медиацията. 

Висшият съдебен съвет, в лицето на Даниела Марчева, също даде заявка, че е дошло време разговорът за медиацията да започне по друг начин – през юли и през октомври бяха направени две работни срещи с представители на Висшия адвокатски съвет, народни представители, министерството на правосъдието, омбудсмана, съдии, медиатори, неправителствени организации.

Висшият адвокатски съвет проведе кръгла маса с международно участие, която завърши с приемането на заключителен документ, с който се очертаха вижданията на българската адвокатура и останалите партньори накъде да върви медиацията у нас.

Включването на адвокатурата при вземането на решение за въвеждане на задължителна медиация е изключително важно. Това не е направено в Италия и е довело до атакуването на закона пред Конституционния съд и произнасянето му за противоконституционност на закона. Също така се е стигнало и до стачки на адвокатите против въвеждането на задължителна медиация.

Какво променя включването на Висшия адвокатски съвет в процеса по законодателни промени? Възможно ли е въвеждането на задължителна медиация? Защо медиацията е полезна за обществото? Защо медиацията е алтернатива на съдебното разрешаване на спорове? Какво е мястото на адвокатурата и на адвокатите в медиация? Могат ли те да бъдат гаранция в защита правата на страните в процедура по медиация?

Отговорите на тези въпроси търсим с гостите в студиото доц. д-р Таня Градинарова, юрист, преподавател в Юридическия факултет, катедра "Частноправни науки" на УНСС. Автор на множество научни статии, в т.ч. и в областта на медиацията, медиатор и обучител на медиатори, Надя Банчева – адвокат и медиатор, председател на Центъра за спогодби и медиация към СРС и СГС и адвокат Валерия Харитонова – член на Управителния екип на Центъра.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Алексиева

Асоциация "Българска книга" с нов председател и фокус върху панаирите на книгата

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Десислава Алексиева – бивш председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга". Тя сподели важни акценти за бъдещето на организацията и българската книжна култура. Новият председател на асоциацията е Петя Господинова, която досега заемаше поста заместник-председател. Алексиева..

обновено на 19.06.25 в 10:44
Доц. Жана Казанджиева

Проф. Жана Казанджиева: 20% от пациентите с уртикария не се повлияват от стандартна терапия

Уртикарията – често наричана "копривна треска" – се оказва значително предизвикателство в дерматологичната практика, особено в своята хронична форма. По темата говори проф. д-р Жана Казанджиева, дерматолог в клиниката по кожни и венерически болести "Евродерма". Специалистката подчерта новите насоки в терапията на хроничната уртикария и нуждата от..

обновено на 19.06.25 в 09:43
Проф. д-р Веселка Дулева

Затлъстяването при децата расте, здравословният живот – недостижим за мнозина

Едва 6% от българите водят здравословен начин на живот, а само 2% спортуват всеки ден. Това сочат данни от национално проучване, проведено от изследователски център "Тренд". Изследването е осъществено в периода 12–18 май 2025 г. чрез метода "Лице в лице" сред 1001 пълнолетни граждани. Основните пречки за водене на здравословен начин на живот са..

обновено на 19.06.25 в 09:01

Истината за яйцата. Световно разследване разкри ужаси и в българска птицеферма

Представете си, че сте затворени в клетка. Няма светлина. Няма свеж въздух. Няма място за движение. И няма изход. В момента това е животът на милиарди кокошки в клетки по целия свят. Натъпкани в мръсни телени заграждения, до 10 птици заедно в една клетка прекарват целия си живот. Всяка кокошка разполага с по-малко пространство от обикновен лист..

обновено на 18.06.25 в 15:14
Доц. Красимира Христова

Доц. Красимира Христова: Важни препоръки за пациенти с хипертония през лятото

Летните горещини крият сериозни рискове за здравето на хората с хронични заболявания, особено тези с проблеми на сърдечно-съдовата система. В предаването Lege Artis доц. Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика, сподели важни препоръки за безопасно преминаване през горещите месеци. Според доц...

обновено на 18.06.25 в 12:55