Всички свикнахме и някак приехме за даденост тъжната статистика, че България е най-бедната държава в Евросъюза, а Северът на България е най-бедният район в страната ни и че положението там е по-лошо, отколкото в държави, където се води война.
Но статистиката е едно, а покъртителната картина на реалната българска бедност през 21-ви век – съвсем друго, особено на фона на обилните предизборни обещания от последните дни. Иска се кураж да застанеш очи в очи със случаите на самотни, най-вече възрастни хора, лишени от елементарни условия за живот.
Има и хора, които съумяват да запазят самообладание и да помагат. С един такъв човек – Йонка Иванова – ви среща Люба Константинова в "Нашият ден".
Тя е създател на иницативата "Спаси Севера", която за момента действа като фейсбук група и набира средства, храна, топли дрехи и обувки.
"Нямате представа как ни целуват ръцете за два хляба! Това ни разбива! Дотам сме я докарали! Когато извадим хляба, започват да плачат и да ни целуват ръка" – споделя в разговора Йонка Иванова.
Как можете да се включите и да помогнете, разберете от разговора.
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg