Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на металурга – кои са предизвикателствата пред бранша

Честит празник!

Снимка: БГНЕС

Професионалния празник на металурзите е обявен с постановление 827 на Министерски съвет от 19.11.2001 г. – тогава се е отбелязвала годишнина от първата копка на завод „Стомана“ – Перник.

Това е възможност да бъдат отбелязани не само успехите, но и да поговорим за това какво се случва с този важен за икономиката бранш – сега в 21 век, когато историята на старите леярни, свързани с тежък физически труд, вече отшумява; когато идва Индустрия 4.0 и се говори за дигитализация на бранша.
В „Нашият ден“ водещата Нина Цанева разговаря с инж. Румен Цонев, главен изпълнителен директор на една от големите металургични структури в страната, и Георги Апостолов, директор планиране и IT мениджър на един от големите производители на алуминиеви продукти в страната, които отбелязват днес и 20 години устойчиво развитие.

Инж. Румен Цонев разказа за историята на българската металургия и нейното непрекъснато развитие. И още:
„Индустрия 4.0 –това е четвъртата индустриална революция, която залага на управление на процесите през интернет, чрез изкуствения интелект, на това което дава възможност човечеството да мине на едно по-високо ниво на развитие. Металургията, в частност производството на цветните метали и изделия от тях, е в основата на възможността да се случи технологичната революция.
В Европейския съюз искаме да постигнем високо ниво на използване на чистата енергия, но тя може да се съхранява само благодарение на металите и изделията произведени от тях.
В България в металургичната индустрия в момента пряко заети са около 15 000, а косвено още 50-60 хиляди.“

„Единствения начин да сме конкурентно способни е да се подобряваме. Индустрия 4.0 прави процеса на производство прозрачен, лесно анализируем и може да се реагира бързо, може да се види къде губим, къде са предимствата ни.“ – сподели Георги Апостолов и посъветва – „Бранша на металургията е по-инертен. Мисля, че българските фирми леко изостават от световните тенденции.
За да са конкурентно способни трябва мениджмъта на фирма да разбере как може въвеждането на новите технологии в производството ще създаде предимство пред опонентите на пазара. За изпълнението в България има много добри IT специалисти.“

Днес ще бъдат връчени дипломи и парични награди на изявени студенти в учебната дейност от Химикотехнологичения и металургичен университет, Техническия университет – София и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44