Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул тържествено отбеляза Деня на народните будители. Събитието се проведе в „Малката България“, както българите в космополитния град емоционално наричат Екзархията. В празничния ден неделното училище посрещна гости от България – учители и ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Карлово. Възпитаниците на неделното училище демонстрираха знания за делото на народните будители, а техните връстници от Карлово представиха фолклорна музикално-танцова програма.
Невин Даудова, директор на българското училище в Истанбул пред БНР:
„За нас този ден е България, защото носим България в сърцата си. Ние сме тук, където поддържаме българския език. Щастлива съм, че съм директор точно на това училище, защото то е по-различно. Нашето училище е наследник на първото българско училище, създадено в Истанбул от старите цариградски българи, тук се е намирало и Славейковото училище“.
„Екзархията е културно, социално и религиозно средище както на цариградските българи, така и на всички българи, които живеят в Истанбул. От тук е започнало Българското възраждане и ние правим всичко възможно да поддържаме българския дух на това свято място“, разказа преподавателят Сийка Чирпанова.
Около 50 деца посещават часовете по български език и други извънкласни форми в неделното училище, за да се запознаят с културата и традициите на българите.
Сътрудничеството между двете български училища в Деня на народните будители е осъществено по инициатива на народния представител Веска Ненчева. „Днес ние направихме поредната стъпка в името на българщината. След две години аз съм безкрайно щастлива, че осъществихме партньорство между училищата в Истанбул и Карлово“, разказа Нанчева.
„Нас не ни обединява само патрона на двете училища – имената на светите първоучители Кирил и Методий. Обединяват ни традициите и българският дух. И както след Възраждането на всяко училище е имало надпис „Чрез просвета за България“, именно чрез нашите ученици това ще се осъществи“, подчерта зам.-директорът на карловското училище – инж. Йонка Радулова.
Празника в Българската екзархия в Истанбул уважиха посланикът на Република България – Надежда Нейнски, генералният консул – Ангел Ангелов, директорът на Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН – Наталия Михалевска, журналистът Тома Томов, родители, общественици, представители на българската общност.
Наталия Михалевска:
„В Екзархията днес са две български училища – ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ от Карлово и българското неделно училище. В първото – учителите шият носиите на децата, във второто – обучават на български език и култура всички – и малки, и големи, и цариградските българи и българските турци. И в двете са важни учителите с мисия, за да ги има. Вълнуващо и знаково в Деня на будителите, в сърцето на общата ни история“.
Репортажа от българския празник в Истанбул можете да чуете в звуковия файл.
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg