Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското неделно училище в Истанбул тържествено почете народните будители

Празникът събра представители на българската общност, гостуваха ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Карлово

4
Ученици, учители и дипломати – заедно в Деня на народните будители.
Снимка: Мирослав Василев

Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул тържествено отбеляза Деня на народните будители. Събитието се проведе в „Малката България“, както българите в космополитния град емоционално наричат Екзархията. В празничния ден неделното училище посрещна гости от България – учители и ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Карлово. Възпитаниците на неделното училище демонстрираха знания за делото на народните будители, а техните връстници от Карлово представиха фолклорна музикално-танцова програма.

Невин Даудова, директор на българското училище в Истанбул пред БНР:
„За нас този ден е България, защото носим България в сърцата си. Ние сме тук, където поддържаме българския език. Щастлива съм, че съм директор точно на това училище, защото то е по-различно. Нашето училище е наследник на първото българско училище, създадено в Истанбул от старите цариградски българи, тук се е намирало и Славейковото училище“. 

„Екзархията е културно, социално и религиозно средище както на цариградските българи, така и на всички българи, които живеят в Истанбул. От тук е започнало Българското възраждане и ние правим всичко възможно да поддържаме българския дух на това свято място“, разказа преподавателят Сийка Чирпанова. 

Около 50 деца посещават часовете по български език и други извънкласни форми в неделното училище, за да се запознаят с културата и традициите на българите. 

Сътрудничеството между двете български училища в Деня на народните будители е осъществено по инициатива на народния представител Веска Ненчева. „Днес ние направихме поредната стъпка в името на българщината. След две години аз съм безкрайно щастлива, че осъществихме партньорство между училищата в Истанбул и Карлово“, разказа Нанчева.

„Нас не ни обединява само патрона на двете училища – имената на светите първоучители Кирил и Методий. Обединяват ни традициите и българският дух. И както след Възраждането на всяко училище е имало надпис „Чрез просвета за България“, именно чрез нашите ученици това ще се осъществи“, подчерта зам.-директорът на карловското училище – инж. Йонка Радулова.

Празника в Българската екзархия в Истанбул уважиха посланикът на Република България – Надежда Нейнски, генералният консул – Ангел Ангелов, директорът на Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН – Наталия Михалевска, журналистът Тома Томов, родители, общественици, представители на българската общност.

Наталия Михалевска:
„В Екзархията днес са две български училища – ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ от Карлово и българското неделно училище. В първото – учителите шият носиите на децата, във второто – обучават на български език и култура всички – и малки, и големи, и цариградските българи и българските турци. И в двете са важни учителите с мисия, за да ги има. Вълнуващо и знаково в Деня на будителите, в сърцето на общата ни история“.

Репортажа от българския празник в Истанбул можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Маева е Европейски шампион по бадминтон в категория 50-59 години!

Какви са възможностите за спортна изява на трансплантирани хора

В Лисабон бяха открити Европейските игри за трансплантирани и диализирани. Спортистите се състезават в различни видове спорт – лека атлетика, тенис, тенис на маса, бадминтон, плуване... над 10 вида спорт. За първи път България участва със свой отбор.  Това е празнуване на самия живот, който може да продължи в различна форма, въпреки невероятно..

обновено на 22.07.24 в 18:28

Еврика! Успешни българи: кап. Костадин Недев

Той е военен пилот, носител на наградата "Най-добър млад мениджър" на фондация "Еврика". Получава я като основател на образователен стартъп и платформа за технологично обучение "Млад изобретател". Израснал е в семейство на двама инженери – университетски прeподаватели, и тази среда още в ранна детска възраст е създала у него интерес към технологиите...

публикувано на 22.07.24 в 17:20

© WWF
Надживели динозаврите, днес есетрите са на ръба на изчезването.

Да спасим дивите есетри в Дунав

Есетрите са древни риби, които са се появили на Земята още преди 200 милиона години. Броят на диви есетри в последните години драстично намалява вследствие на свръхулов, незаконна търговия с хайвер, силни изменения на естествения вид на големите реки, които са естественото им местообитание. Есетровите риби са най-застрашеното семейство..

публикувано на 22.07.24 в 08:10

В Армения посрещат Мисис Европа като коронована особа

Пловдивчанката Манита Вартан гостува в "Покана за пътуване" броени дни след като спечели за България короната на Мисис Европа през ноември миналата година. Тогава тя разкри интересни подробности за конкурса, който се проведе в Истанбул, за отношенията между 35-те претендентки, за благотворителните инициативи. В интервюто Манита спомена, че макар..

публикувано на 19.07.24 в 17:50
Росена Добрева и Цвета Николова

Росена Добрева: Добрите и смели хора не бива да бъдат забравяни

Тя е 16 годишно момиче и наесен ще бъде в 10 клас. Родена е и живее в гр. Стралджа – градче близо до Ямбол. Като повечето млади хора, родени в малък град, тя е притеснителна и с неоснователно ниско самочувствие, което, надявам се, скоро ще преодолее. Обича да пише и се интересува от съвременна българска литература. На тазгодишния – 11 пореден,..

публикувано на 19.07.24 в 10:38