Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руският Свети Киприян има български корен от търновския род Цамблак

Съвети за оцеляване в екзотични страни от финансов експерт. Адресът на рая е ясен – Хавай

БНР Новини
15
Снимка: Радомира Михова

Русия с ум не мож' я осъзна;
ни общ аршин отгоре ѝ да се прокарва…

Тези стихове на поета Тютчев сякаш казват всичко. Радомира Михова, утвърден радиоглас, който днес учи хората как да използват правилно гласа си, беше в Москва по работа, но намери време да я погледне с други очи. След 30 години разлика от последното ѝ посещение там. И руската столица да я омагьоса с низ от неслучайни случайности. Дамата е единственият сертифициран български лектор от школата по комуникации на Наталия Козелкова, но срещите ѝ в Третяковската галерия, Дома на учените и Горки парк в Москва са безценни. 

В миналото издание на „Покана за пътуване“ маркетинг-мениджърът Мартин Миланов изненада с новината, че българинът изневерява на Сейшелите с Далечния изток. А той би трябвало да ги знае тези факти от първа ръка – компанията, за която работи, продава всякаква валута. Дори и най-екзотичната. Затова има логично обяснение защо нашенци посещават Дубай в най-голямата жега, когато останалите го заобикалят. Просто тогава цените са по-поносими. Мартин също така дава ценни съвети за оцеляване в непозната страна. Например, не разчитайте само на дебитната или кредитната си карта, ами винаги носете сума в брой, равна на цената на самолетен билет до България. И преди да се гмурнете в екзотиката, предупредете банката си, че отивате там. Иначе рискувате да ви блокират картата. Не е зле да уведомите и Външното министерство за местонахождението си в случай на бедствие или размирици. 

Когато говорим за рая на земята, кътам няколко заподозрени адреса, но един задължително изпъква – Хавай. Дори самото име звучи като въздушна въздишка. Там дори вулканите са ласкави и можеш да караш АТВ по кратера, хората са дружелюбни, а климатът – без забележки. Цяла година температурата кръжи около 28 градуса.

Татяна Трайкова споделя още от омаята на хавайските острови. Освен организатор на събития, тя е деен член на КГБ – Клуб на готините баби. В него носителките на титлата Мисис Баба се събират да вършат добри дела като подпомагане на студенти със специфични нужди или подкрепа на параолимпийци.


Снимките в галерията са на Радомира Михова, Татяна Трайкова, Мартин Миланов и Ирина Люцканова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български младежи задават въпроси на тайконавтите

До 30-и септември се събират въпроси на български ученици и студенти, на възраст от 8 до 22 години за предстоящия "Разговор с тайконавти". Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научни открития, и могат да бъдат задавани на български, китайски или английски език. Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще..

публикувано на 30.08.24 в 16:50
Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не пирамидите в Теотиуакан край Мексико сити? Този въпрос гложди туриста, колчем опита да обеме с поглед необятния наниз от храмове, храмчета и пирамидки на 48 км от мексиканската столица. Отговорът е ясен – не мащабността, а почти компютърната астрологична точност..

публикувано на 30.08.24 в 15:43

Образци на котленски килими грейнаха като стенописи в Котел

Още три стенописа с мотиви от котленски килими украсиха фасади на сгради в Котел. Те са от серията класически образци на Котленската килимарска школа с имена "Фучилà", "Сурвакниците" и "Динени кори". Стенописите са на фасадите на средно училище "Георги Ст. Раковски" и на Общинския медицински център в Котел по проект "Повишаване на атрактивността и..

публикувано на 29.08.24 в 16:20

Борис Илиев: Истинските проблеми на образованието са болезнени

Бързо приетата в началото на август от народните представители поправка в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняваща пропагандата, популяризирането и подстрекаването към идеи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация, предизвика (очаквано) остра реакция, крайни мнения, обвинения, дълги обяснения, аргументиране, манипулативни..

публикувано на 29.08.24 в 12:40
Писателско кафене, 1935 г.

Бохемството – артпоза или политгримаса?

В две предавания "Премълчаната история" продължава вглеждането в т. нар. "бохемство" – в неговите класически и соц. варианти. Говорим за местата и хората, за субкултурния контекст на явлението. В първата част участват: Мариана Първанова, автор на книги за софийската и бургаската бохема, подготвила ново издание за Варна, което скоро ще излезе на..

публикувано на 28.08.24 в 17:27