Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Христина Ангелакова

събота, 30 ноември, от 20 часа

2
Снимка: БГНЕС

Да си спомним за Христина Ангелакова. Помощник в спомените ще бъдат записите ѝ, запазени във фонотеката на БНР, и едно интервю от 1988 година, в което разказва за живота и срещите си с певци, диригенти и режисьори по нашите и световните сцени. След приключване на активната си певческа кариера тя продължава активно да участва в музикалния живот в страната. От 1985 г. преподава оперно пеене в Националната музикална академия, а от 2000 г. е доцент. В периода 2001-2004 г. е директор на Софийската опера.

В звуковия файл чуйте спомените на Христина Ангелакова за ученическите ѝ години.

С нейно участие беше създаден конкурсът за млади оперни певци в Панагюрище на името на Елена Николай. Дълги години тя беше главната движеща сила и вдъхновителка на летния фестивал „Моцартови празници“ в Правец. Фестивал, който отправи нов поглед към смесването на театър, музика, танц, нови технологии и създаде незабравими събития, като например гостуването на немския марионетен театър с операта „Вълшебната флейта“ на Моцарт и „Лебедово езеро“ на Чайковски, постановките, посветени на различни велики писатели и музикалните превъплъщения на техни творби, творчески срещи с различни български музиканти, заключителните оперни спектакли на площада в града. Тази година фестивалът беше посветен на Христина Ангелакова, която почина на 20 май 2018 година.

Ето и разказът на Христина Ангелакова за ролите и за срещите ѝ с диригенти и режисьори.

Ще звучат арии от оперите „Фаворитката“ на Доницети, „Бал с маски“ на Верди, „Сестра Анжелика“ на Пучини, „Орлеанската дева“ и „Дама Пика“ на Чайковски, „Иван Сусанин“ на Глинка, „Момчил“ на Любомир Пипков, както и сцена от операта „Италианката в Алжир“ на Росини, спектакъл на Софийската опера от 1980 г. с диригент Михаил Ангелов и с участието на Христина Ангелакова (Изабела), Минчо Попов (Линдоро), Асен Селимски (Тадео), Павел Герджиков (Мустафа), Мария Димчевска (Елвира), Мила Дюлгерова (Зюлма).

Можете да чуете и Симфонична рапсодия за алт, мъжки хор и симфоничен оркестър от Йоханес Брамс с участието на Христина Ангелакова, ансамбъла за песни на БНР, камерен мъжки хор при Българска държавна консерватория, СО на БНР, диригент Руслан Райчев, запис от 1983 г.

Симфония „Песен за земята“ за тенор, алт и симфоничен оркестър от Густав Малер в изпълнение на Димитър Беров, Христина Ангелакова, Варненската филхармония, диригент Иван Маринов – запис от 1984 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05