Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорката Надя Асенова за премиерния спектакъл „Мерак“ по творби на Николай Хайтов

4
Снимка: dtgeomilev.com

С премиера на спектакъла „Мерак“ по произведения на Николай Хайтов Старозагорският драматичен театър „Гео Милев“ отбеляза 100 години от рождението на писателя. Постановката е на Надя Асенова по три от най-известните разкази на Хайтов – „Мъжки времена“, „Мерак“ и „Дервишово семе“.

„Хайтов говори с малко думи за големите неща от живота, придава с един жест дълбочина и плътност на своите герои. Неслучайно именно неговите разкази са в основата на емблематичните филми „Козият рог“ и „Мъжки времена“.

Спектакълът „Мерак“ ще ви пренесе в Родопите, ще ви срещне с българи и българи-помаци, ще ви разказва за любов, мъжество, чест, дълг, за изконния човешки инстинкт – продължаването на рода. Ще дръпне струните на скритите желания и стаените блянове на нашите герои, изправени пред непосилен избор...

Вярвам, че ще обикнете тези герои, както ги обикнахме ние, и ще припознаете у тях по нещо от себе си!“, казва режисьорката Надя Асенова, която е и автор на драматизацията за спектакъла. 

В представлението участват актьорите Георги Райчев, Иван Калошев, Кольо Стайков, Стефан Борисов, Жоро Райчев, Цветомир Черкезов, Илина Илиева, Николета Милкова. Сценографията е дело на Тодор Райков, костюмите – на Анелия Райкова, музикалното оформление и консултациите по сценичен бой са на Камен Иванов, хореографията – на Христо Иванов, вокалите – на Лия Иванова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30