В тези дни на смирение и в търсене на духовна извисеност в нашия доста материален свят картините на Юлия Станкова са особено ценни и в синхрон с нашите емоции и настроения. Темата на последните нейни творби, която тя показа в къщата-музей „Борис Христов“ и които продължава да представя на публиката, е: „Съвременната икона като посредник между нас и библейския текст“. Тези свои картини тя обобщава с едно единствено послание: „Не бой се, само вярвай!“.
Юлия Станкова е много интересен и различен в мисленето си като живописец и търсещ различни сюжетни линии съвременен автор. Тя определя работата си като съвременно продължение на византийската традиция в иконописта. Смисълът на нейния артистичен експеримент е преди всичко във възможността съвременната иконопис да се изтръгне от клишетата и да възвърне ролята си на посредник в нашия диалог с Библейския разказ. Повечето от последните ѝ творби са посветени на сюжети, описани от Евангелието на Марко.
Откъде идва този специален интерес?
Преди осем години тя бе поканена от три известни френски художнички да участва заедно с тях в изложба, посветена на изцеленията, описани в това Евангелие. И тяхната колекция е бил подредена в най-старата катедрала на град Виен, разположен на река Рона. Тези сюжети: „Кръщение Христово“, „Изцеление на бесноватия“, „Последната вечеря“, „Христос изцелява слепия Вартимей“, „Посещение на празния гроб“, „Докосване в тълпата“ не са религиозна иконописна живопис, а в нейната стилистика и деликатен наивизъм. Те са изпълнение в топли, слънчеви тонове, които внушават примирение и възвишеност, които кореспондират по недиректен начин с иконописта.
Изкуството на Юлия Станкова е абсолютно съвременно и заедно с това то има претенциите да остава в езиковата изразност на една средновековна изобразителна система. Това са творби с нова иконографска композиция и лица, които отразяват нейното вълнение и прозрения.
На 12 декември 2024 г., от 17 часа, във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН ще бъде официално открита временната изложба "Невероятният Виетнам". Събитието ще събере видни гости, сред които Н. Пр. г-н До Хоанг Лонг, извънреден и пълномощен посланик на Виетнам в България, проф. Ву Куанг Ман от Университета Хоа Бин в Ханой и доц. Ина..
Легендата Нешка Робева ще представи "Шампионите " . Това ще бъде последният спектакъл, който именитата българка ще постави. С него тя прави равносметка на близо 60 години творчески път. "Шампионите" са шампионите по художествена гимнастика, естетическа групова гимнастика, акробатика и мажоретен спорт. Участие ще вземат още фолклорният ансамбъл..
Новата книга на проф. Ювал Ноа Харари разкрива историята на информационните мрежи – от праисторията до епохата на изкуствения интелект. В своя характерен стил Харари разказва историята на човечеството по нов начин, преосмисляйки из основи разбиранията ни за света. Той поставя акцент върху епохалната промяна, която се случва пред очите ни –..
Авторката на ръчно изработени бижута Александра Ангелова-Ангела минава през възможно най-много материали и има жив интерес да се учи и твори. Завършва специалност текстил в Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука", след това изучава техниката на духано стъкло в Чехия и завършва с магистратура специалност метал в Националната художествена..
Черната комедия по скечове на Ханох Левин "П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото" се играе на сцената на Yalta Art Room на 17 декември. Чрез хумора най-разпознаваемият израелски съвременен драматург засяга сериозните, тежки и вечни теми, а именно – непостижимото щастие и неизбежността на смъртта. Те са едно откровено..
Какви са особеностите на пропагандните наративи, коментира във "Въпреки мрежата" доц. Милена Якимова , преподавателка в СУ "Св. Климент Охридски" и..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
Излезе "Черната книга на правителственото разхищение в България", която за пореден път разкрива примери за неефективно и непрозрачно изразходване на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg