Един разговор за загубата на паметта, рушенето на културното наследство и изчезващите спомени за знакови имена и творци. В "Нашият ден" гостуват Йордан Камджалов, Владо Руменов от "Форум културно наследство" и Екатерина Джумалиева, директор на Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“. Конкретният повод за разговора с Ива Дойчинова е каузата на Камджалов „Да опазим културното наследство на Димитър Ненов“.
"Винаги съм бил търсач на ренесансовите хора, които не са просто архитекти, не са просто композитори или пианисти. Ненов е признат от западната преса за абсолютен гений, в момента, в който са живи най-големите пианисти на планетата и Барток, и Прокофиев, и Рахманинов – Ненов е техен съвременик" – каза Камджалов.
Димитър е български пианист, композитор, музикален педагог, архитект и общественик. А от разговора в студиото научихме, че е основателят на архива в радиото.
През 1920 г. той заминава за Дрезден, където постъпва като студент по архитектура във Висшето техническо училище. В продължение на няколко години изучава архитектура. Занимава се и с философия, литература, история на изкуството, математика и физика. Същевременно учи пиано и теория и композиция в консерваторията в Дрезден. След като завършва архитектура през 1927 г., се завръща в България и работи известно време като архитект в Министерство на обществените сгради, пътищата и благоустройството, а също и в Главна дирекция на железниците. Специализира архитектура на железопътни сгради в Италия. Ръководи възстановителните работи в Борисовград, днешния Първомай, след Чирпанското земетресение 1928 г. Строи няколко жп гари, жп лаборатория, противотуберкулозен диспансер в Хасково.
Следващата седмица в зала България Йордан Камджалов ще дирижира вокален цикъл "Родина" и оратория "Коледа" на Димитър Ненов.
Всеки, който желае да помогне спасяването на къщата на Ненов в Разград, може да закупи специални коледни благотворителни картички, изработени от деца от цялата страна на възраст от 4 до 14 години, участници в националният ни конкурс на тема "Коледа".
Оказва се, че въпреки добрата воля и усилията на отделни хора и институции, процесът по опазване и съхраняване на културното наследство и в страната, и в София върви бавно, скован от административни правила, тежести и корупция. Ситуацията не буди оптимизъм. Чуйте разговора.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg