Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли нужда от мащабна съдебна реформа в България

БНР Новини
Анелия Торошанова, Антон Станков, Момяна Гунева и Любомир Новиков
Снимка: Росица Михова

Венецианската комисия призова България да извърши мащабна съдебна реформа, с която да премахне недосегаемостта на главния си прокурор. Българският проблем не може да бъде решен с едно-единствено изменение в закона, а изисква систематични политически усилия, включително от големи промени в структурата на самия Висш съдебен съвет.

Министърът на правосъдието Данаил Кирилов направи предложения за промени в Закона за съдебната власт, които засягат главния прокурор, председателите на ВКС и ВАС („тримата големи”). Предложи още  разследването за умишлено престъпление от общ характер срещу „тримата големи“ в съдебната власт да започва по предложение на поне трима членове на съответната колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) или на министъра на правосъдието, а пленумът да му дава разрешение с поне 17 гласа „за”.

Необходимостта от въвеждането на процедура за разследване на главния прокурор беше констатирана още през 2009 г. от Европейския съд по правата на човека по делото "Колеви срещу България", образувано по жалба на бившия върховен прокурор Николай Колев, а след убийството му през 2002 г. – продължено от неговите роднини. Тогава съдът в Страсбург констатира, че йерархичната структура на държавното обвинение, на върха на която стои главният прокурор, който има власт над всички прокурори, на практика не позволява той да бъде разследван дори да има съмнения, че е извършил тежко престъпление.

За тези десет години защо не успяхме и не успяваме да отговорим на препоръките и изискванията на Венецианската комисия? Защо темата влезе в дневния ред на правителството едва след като въпросът беше поставен от Европейската комисия?

Не са необходими промени в Конституцията, за да се създаде нова длъжност в съдебната система, която да надзирава главния прокурор, но този въпрос трябва да се обмисли внимателно и да се приемат промените след сериозна дискусия, смята юристът Христиан Митев, заместник-председател на правната комисия в 44-тото Народно събрание.

Тъй като въпросът с новата длъжност е освен юридически, така и политически – засега от парламентарната опозиция се въздържат от мнения. 

Крум Зарков от БСП смята, че решението трябва да е решение на БСП, но след сериозни консултации с конституционалисти. От ДПС ще поставят този въпрос на политическо събиране на партията през уикенда и засега също не дават точни отговори.

Александър Ненков от ГЕРБ пък коментира, че проектът на Министерския съвет трябва да се обсъди и приеме, без да се налагат конституционни промени.

Ще чуете гледните точки в студиото на проф. Момяна Гунева, експрокурорът, адвокат Любомир Новиков, адвокат Антон Станков – бивш правосъден министър, и на адвокат Захари Генов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05