Венецианската комисия призова България да извърши мащабна съдебна реформа, с която да премахне недосегаемостта на главния си прокурор. Българският проблем не може да бъде решен с едно-единствено изменение в закона, а изисква систематични политически усилия, включително от големи промени в структурата на самия Висш съдебен съвет.
Министърът на правосъдието Данаил Кирилов направи предложения за промени в Закона за съдебната власт, които засягат главния прокурор, председателите на ВКС и ВАС („тримата големи”). Предложи още разследването за умишлено престъпление от общ характер срещу „тримата големи“ в съдебната власт да започва по предложение на поне трима членове на съответната колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) или на министъра на правосъдието, а пленумът да му дава разрешение с поне 17 гласа „за”.
Необходимостта от въвеждането на процедура за разследване на главния прокурор беше констатирана още през 2009 г. от Европейския съд по правата на човека по делото "Колеви срещу България", образувано по жалба на бившия върховен прокурор Николай Колев, а след убийството му през 2002 г. – продължено от неговите роднини. Тогава съдът в Страсбург констатира, че йерархичната структура на държавното обвинение, на върха на която стои главният прокурор, който има власт над всички прокурори, на практика не позволява той да бъде разследван дори да има съмнения, че е извършил тежко престъпление.
За тези десет години защо не успяхме и не успяваме да отговорим на препоръките и изискванията на Венецианската комисия? Защо темата влезе в дневния ред на правителството едва след като въпросът беше поставен от Европейската комисия?
Не са необходими промени в Конституцията, за да се създаде нова длъжност в съдебната система, която да надзирава главния прокурор, но този въпрос трябва да се обмисли внимателно и да се приемат промените след сериозна дискусия, смята юристът Христиан Митев, заместник-председател на правната комисия в 44-тото Народно събрание.
Тъй като въпросът с новата длъжност е освен юридически, така и политически – засега от парламентарната опозиция се въздържат от мнения.
Крум Зарков от БСП смята, че решението трябва да е решение на БСП, но след сериозни консултации с конституционалисти. От ДПС ще поставят този въпрос на политическо събиране на партията през уикенда и засега също не дават точни отговори.
Александър Ненков от ГЕРБ пък коментира, че проектът на Министерския съвет трябва да се обсъди и приеме, без да се налагат конституционни промени.
Ще чуете гледните точки в студиото на проф. Момяна Гунева, експрокурорът, адвокат Любомир Новиков, адвокат Антон Станков – бивш правосъден министър, и на адвокат Захари Генов.
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg